O możliwość podjęcia analiz w obszarze ułatwienia pielęgniarkom powrotu do zawodu po kilkuletniej przerwie i wprowadzenia ewentualnych zmian legislacyjnych zapytała Ministerstwo Zdrowia posłanka Katarzyna Osos.
W odpowiedzi na interpelację resort wskazał, że zgodnie z art. 26 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, podjęcia wykonywania zawodu pielęgniarki po przerwie dłuższej niż pięć lat wymaga odbycia przeszkolenia. Przeszkolenie to może odbyć się na podstawie umowy o pracę u pracodawcy, który zatrudnię albo ma zamiar zatrudnić pielęgniarkę, co reguluje art. 26 ust. 3 ww. ustawy. Miejsce, czas trwania i program przeszkolenia określa okręgowa rad pielęgniarek i położnych, indywidualnie dla każdej pielęgniarki, w zależności od długości okresu niewykonywania zawodu, mając na uwadze ramowy program przeszkolenia, sposób i tryb odbywania oraz zaliczenia przeszkolenia, określony w drodze uchwały przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych.
Według danych z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych (wg stanu na dzień 31 grudnia 2023 r.), aż 25% pielęgniarek posiadających prawo do wykonywania zawodu nie jest czynnych zawodowo.
Resort przekazał również, że kwestia zmiany przepisów dotyczących powrotu do wykonywania zawodu pielęgniarki po przerwie dłuższej niż 5 lat, jest przedmiotem analiz Zespołu ds. opracowania projektu przepisów regulujących zawody pielęgniarki i położnej, powołanego zarządzeniem Ministra Zdrowia.
Nadto, systematycznie wprowadzane są rozwiązania systemowe mające na celu rozwój kompetencji i uprawnień zawodowych pielęgniarek i położonych. Poszerzono wykaz substancji czynnych zawartych w lekach, na które pielęgniarki i położne będą mogły wystawiać recepty oraz wykaz badań diagnostycznych, na które będą miały prawo wystawiać skierowania, w rezultacie od 15 czerwca br. pielęgniarki i położne mogą ordynować kolejne leki oraz kierować na nowe badania diagnostyczne.
W Ministerstwie Zdrowia aktualnie trwają prace nad:
- nową ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej – Zespół ds. opracowania projektu przepisów regulujących zawody pielęgniarki i położnej działa do 31 lipca br.,
- opracowaniem kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia, z uwzględnieniem poziomu wykształcenia (we współpracy z przedstawicielami samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych),
- zmianą standardów kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej; zespół ekspertów powołany zarządzeniem Ministra Zdrowia przygotował zmiany obszarów kompetencyjnych absolwentów studiów I i II stopnia kierunków pielęgniarstwo i położnictwo, mające na celu upraktycznienie kształcenia tak, aby było dostosowane do aktualnych potrzeb rynku pracy.
Z treścią interpelacji oraz odpowiedzi można zapoznać się TUTAJ.