24 lipca br. weszło w życie rozporządzenie, które określa kryteria kwalifikacji szpitali do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO).
Rozporządzenie określa kryteria, jakie musi spełnić placówka, aby mogła wejść do Krajowej Sieci Onkologicznej:
- I poziom - Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego SOLO I realizujący co najmniej jeden obszar leczenia onkologicznego (chemioterapia, leczenie zabiegowe, radioterapia);
- II poziom – Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego SOLO II realizujący co najmniej dwa obszary leczenia onkologicznego (chemioterapia, leczenie zabiegowe, radioterapia);
- III poziom – Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego SOLO III realizujący wszystkie trzy obszary leczenia onkologicznego (chemioterapia, leczenie zabiegowe, radioterapia).
Wykaz placówek, które zostały zakwalifikowane do poszczególnych poziomów SOLO (w podziale na województwa), opublikuje Prezes NFZ w Biuletynie Informacji Publicznej. Lista będzie aktualizowana co 2 lata.
5,5 mld zł na onkologię z KPO
Kwalifikacja na poszczególne poziomy SOLO spełnienia warunek, który umożliwia ogłoszenie konkursu na onkologię w ramach KPO. Jego łączna wartość to prawie 5,5 mld zł.
Środki otrzymają podmioty zakwalifikowane do poszczególnych poziomów SOLO. Zostaną przeznaczone na inwestycje sprzętowe i budowlano-remontowe (związane z udzielaniem świadczeń onkologicznych).
Jakie szpitale znajdą się w KSO
W wykazie poszczególnych poziomów SOLO znajdą się szpitale, które w 2023 r. sprawozdały blisko 95% wszystkich świadczeń zabiegowych w obszarze onkologii w Polsce. Będą tam ujęte też placówki, które realizują umowy z NFZ na świadczenia z zakresu chemioterapii i radioterapii. Szpitale, które nie zostały zakwalifikowane do SOLO, będą mogły realizować onkologiczne świadczenia zabiegowe do 1 kwietnia 2025 r.
Finansowanie
Zgodnie z ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej (art. 35 ust. 2 i ust. 3 oraz art. 50) sama kwalifikacja do SOLO nie wpłynie na poziom finansowania szpitali przez NFZ. Pozwoli jednak (po ocenie wskaźników jakości opieki onkologicznej) przypisać im współczynniki korygujące, które będą motywowały do realizacji opieki onkologicznej najwyższej jakości – niezależnie od poziomu SOLO.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2024 r. sprawie szczegółowych kryteriów warunkujących przynależność podmiotu wykonującego działalność leczniczą do poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego Dz.U. 2024 poz. 1008.
Źródło: MZ