Ustalono datę wejścia w życie przepisów i wdrożenia rozwiązań technicznych w zakresie automatycznego zwrotu prawa jazdy. Nastąpi to 10 września.
Nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami wprowadzono dodatkowe przepisy do art. 102, który mówi o zatrzymywaniu i zwrocie prawa jazdy. Zgodnie z dodanymi ustępami 2b i 2c: w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 4, 5 i 7 (przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h; przewożenie pojazdem silnikowym osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym; łamanie przepisów o tachografach), zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem ma następować automatycznie przez odnotowanie zwrotu przez administratora danych i informacji zgromadzonych w centralnej ewidencji kierowców w systemie teleinformatycznym obsługującym tę ewidencję, po upływie odpowiednio stosowanego okresu zatrzymania dokumentów (3 lub 6 miesięcy). Natomiast warunkiem automatycznego zwrotu, o którym mowa w ust. 2b, będzie uprzednie przekazanie do centralnej ewidencji kierowców przez organ, który wydał decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, daty początku i końca okresu zatrzymania.
Przepisy te, zgodnie z ustawą nowelizującą, miały wejść w życie w dniu wskazanym w komunikacie ministra właściwego ds. informatyzacji określającego termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję kierowców.
Teraz taki komunikat został wydany. Zgodnie z nim, termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, o którym mowa w art. 102 ust. 2b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję kierowców, określono na dzień 10 września 2024 r.
Komunikat Ministra Cyfryzacji z dnia 8 sierpnia 2024 r. opublikowano cztery dni później w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski pod pozycją nr 736.