Wśród zmian w specustawie dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy na uwagę zasługuje wprowadzenie nowego stanowiska pracy w szkołach, tj. asystenta międzykulturowego. Zatrudnianie asystentów będzie możliwe już od 1 września 2024 r.
W tym kontekście warto zwrócić uwagę na odpowiedź, której Minister Edukacji Barbara Nowacka udzieliła na interpelację posła Marcina Józefaciuka.
Jaki jest planowany zakres oraz opis zawodu i kwalifikacje nowego zawodu – asystent międzykulturowy?
Odpowiedź: Asystent międzykulturowy diagnozuje etapy szoku kulturowego i bariery adaptacji i integracji oraz podejmuje działania zapobiegawcze i naprawcze:
- rozpoznaje językowe i kulturowe trudności w procesie adaptacji, włączania i integracji w wielokulturowej społeczności szkolnej,
- współpracuje z rodziną i kadrą szkoły w zakresie profilaktyki i przeciwdziałania przemocy, wykluczenia i dyskryminacji,
- wspiera spójne funkcjonowanie wielokulturowej społeczności szkolnej.
Nie występują specyficzne wymagania w zakresie tytułów zawodowych, kwalifikacji i uprawnień dla kandydata do pracy w zawodzie asystent międzykulturowy. Asystentem międzykulturowym może być osoba posiadająca wykształcenie średnie. Od kandydata do pracy w tym zawodzie wymaga się znajomości języka i kultury kraju pochodzenia ucznia, a w przypadku osoby niebędącej obywatelem polskim – znajomości języka polskiego w stopniu komunikatywnym. Asystent międzykulturowy musi spełniać warunek niekaralności potwierdzony zaświadczeniem z Krajowego Rejestru Karnego i nie może toczyć się przeciwko niemu postępowanie karne.
Czym będą różniły się stanowiska asystenta międzykulturowego i asystenta dziecka cudzoziemca (wpisany pod kodem 531201)?
Odpowiedź: Asystent międzykulturowy, w odróżnieniu od asystenta nauczyciela dziecka cudzoziemca, przede wszystkim diagnozuje etapy szoku kulturowego i bariery adaptacji i integracji oraz podejmuje działania zapobiegawcze i naprawcze. Współpracuje z rodziną i kadrą szkoły w zakresie profilaktyki i przeciwdziałania przemocy, wykluczenia i dyskryminacji.
Czy asystent międzykulturowy będzie stanowiskiem obsługowym czy w pionie pracowników pedagogicznych?
Odpowiedź: Asystent międzykulturowy będzie posiadał status pracownika niepedagogicznego, do którego nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. 2023 poz. 984 z późn. zm.).
Czy zostanie zwiększona subwencja na pokrycie zatrudnienia asystenta międzykulturowego?
Odpowiedź: Stanowisko „asystent międzykulturowy“ zostało dodane do katalogu stanowisk pracy zawartych w procedowanym obecnie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekcie rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
Środki na pokrycie kosztów zatrudniania asystentów międzykulturowych w szkołach, w których uczą się uczniowie przybywający z Ukrainy od 24 lutego 2022 r., przewidziane zostały w Funduszu Pomocy, o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. 2024 poz. 167 z późn.zm.).
W przypadku pozostałych uczniów niebędących obywatelami polskimi koszty zatrudnienia w szkole asystenta międzykulturowego pokrywa samorząd.
Z treścią interpelacji oraz odpowiedzi można zapoznać się tutaj