Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podwyżki, podwyżki…

Podwyżki, podwyżki… fot. canva

Jeszcze nie opadł kurz po realizacji podwyżek dla pracowników sektora ochrony zdrowia w 2022 r. a dyrektorzy szpitali i podmioty właścicielskie już powinny myśleć o sfinansowaniu podwyżek w 2023 r. Związek Powiatów Polskich przygotował symulację, jak może wyglądać siatka płac od lipca 2023 r. 

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych od 2 lipca danego roku wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny oraz pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, nie może być niższe niż najniższy iloczyn współczynnika dla danej grupy stanowisk pracy oraz wysokości kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". 

Dokładna kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej za 2022 r. będzie znana dopiero w połowie lutego 2023 r., ale już teraz można pokusić się o szacowane wyliczenia, biorąc pod uwagę inne komunikaty GUS dotyczące wysokości tzw. średniej krajowej. 

W 2021 r. kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej, która stanowiła podstawę do wyliczenia wysokości wynagrodzeń w podmiotach leczniczych w 2022 r. wyniosła 5662,53 zł. Wartość ta była zbliżona do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za maj 2021 r. (wtedy była to kwota 5636,68 zł). Ten sam wskaźnik za maj 2022 r. wyniósł 6398,94 zł. Gdyby tę wartość przyjąć jako wartość bazową do wyliczenia prognozowanej wysokości płac w sektorze ochrony zdrowia to wynagrodzenia wzrosną o przeszło 13%, a siatka minimalnych wynagrodzeń za pracę będzie wyglądać tak:

Śr., 14 Wrz. 2022 1 Komentarz
Bernadeta Skóbel
Redaktor Bernadeta Skóbel

Komentarze

Boguslaw
+1 # Boguslaw 2023-07-22 18:10
Witam
Dlaczego w żadnym artykule nie podawane są różnice między pielęgniarkami doświadczonymi , po starej szkole - niestety z najniższymi współczynnikami a opiekunami medycznymi po rocznej szkole . W praktyce wygląda to tak ,że taka pielęgniarka bez magistra wykonując dokładnie to samo co mgr. zarabia 3 tys. mniej i tylko 400 zł więcej od opiekuna po rocznej szkole. Co to jest?
| | |