Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent Powiatów Dolnego Śląska: Wsparcie rodzin i piecza zastępcza w centrum uwagi

Konwent Powiatów Dolnego Śląska: Wsparcie rodzin i piecza zastępcza w centrum uwagi fotolia.pl

Starostowie powiatów z całego województwa dolnośląskiego zebrali się w powiecie polkowickim na obradach konwentu. To były owocne rozmowy dotyczące najważniejszych spraw dla samorządów i mieszkańców. Wypracowano ważne stanowisko w zakresie rozwiązań w pieczy zastępczej i wsparcia rodzin.

Powiat polkowicki po raz pierwszy był gospodarzem konwentu. Na zaproszenie odpowiedzieli niemal wszyscy starostowie powiatów Dolnego Śląska. Na obrady zaproszono także najwyższe władze wojewódzkie. W spotkaniu wziął udział zarówno Maciej Awiżeń Wojewoda Dolnośląski, jak i Paweł Gancarz Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Obradom przewodniczył Artur Bieliński Starosta Zgorzelecki.

- Cieszę się, że możemy dziś gościć w powiecie polkowickim tak liczne grono samorządowe. Rozmawiamy o rzeczach ważnych z punktu widzenia naszego regionu, ale poruszamy także kwestie związane z legislacją krajową - zaznaczył gospodarz miejsca, Kamil Ciupak Starosta Polkowicki.

Wśród najważniejszych omawianych spraw pojawił się temat wsparcia samorządów dotkniętych tegoroczną powodzią i w tym zakresie głos zabrał wojewoda, który zapewnił, że zakres tego wsparcia jest stale rozpatrywany i dostosowywany, tak by można było działać skuteczniej. Wśród ważnych wątków poruszono temat pieczy zastępczej i konsekwencji jakie pociągnęły za sobą zmiany legislacyjne. Wypowiadała się m.in. pani Agnieszka Woźniak, dyrektor PCPR Polkowice oraz sędzina z Sądu rejonowego z Głogowa. Uznano, że należy podjąć skuteczne i szybkie działania, które odwrócą błędnie ustalony system. Należy wprowadzić system zobowiązujący samorządy gminne do zatrudniania odpowiedniej liczby asystentów rodziny, ale również dyscyplinowania gmin do podejmowania działań skutkujących zatrudnianiem asystentów rodzin. Do dnia dzisiejszego są gminy, w których nie ma zatrudnionego żadnego asystenta rodziny. Skutkuje to odbieraniem dzieci z rodzin nie patologicznych, tylko nieudolnych życiowo.

Aby zmotywować samorząd gminny do zwiększenia wysiłków na rzecz pracy z rodzinną należałoby:

  • wprowadzić system finansowania kształcenia asystentów rodzinnych ze środków zewnętrznych,
  • skutecznie egzekwować obowiązek zatrudnia odpowiedniej liczby asystentów rodzin w gminach,
  • zwiększyć udział gmin we współfinansowaniu pobytu dziecka w pieczy zastępczej. tj.: 30% w pierwszym roku pobytu dziecka w pieczy zastępczej, 40% w drugim roku pobytu dziecka w pieczy zastępczej, 60% w trzecim roku i następnych latach pobytu dziecka w pieczy zastępczej,
  • zmienić stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Za powyższymi rozwiązaniami przemawiają nie tylko zwiększające się wciąż koszty samorządów powiatowych, w skali kraju liczone w miliardach publicznych pieniędzy z tytułu rosnącej lawino liczby dzieci kierowanej do pieczy zastępczej, ale przede wszystkim dobro tych dzieci, dla których dom rodzinny jest najważniejszym, dającym poczucie bezpieczeństwa miejscem. Często zaś, aby tak było, potrzeba solidnej pracy samorządów gminnych i zatrudnianych przez nich asystentów rodzinnych.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Polkowicach

Pt., 29 Lst. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska