Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Brak maseczki = mandat

Brak maseczki = mandat fotolia.pl

Jak zapowiedział w czwartek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, resort planuje przejść na politykę bezwzględnego wystawiania mandatów za brak maseczek. Epidemia przyśpiesza, a wielu ludzi tak przyzwyczaiło się już do epidemii, że przestało się jej bać a w konsekwencji nie stosują już wytycznych reżimu sanitarnego, w tym szczególnie maseczek.

Jak poinformował minister, do tej pory skupiano się głównie na upomnieniach i zwracaniu uwagi. Kara finansowa będzie wynosiła od 100 zł do 500 zł. Od teraz Policja i sanepid będą bezwzględnie wystawiały mandaty, tak aby poprawić sytuację epidemiologiczną w Polsce. Szczególne kontrole zostaną przeprowadzone w środkach komunikacji publicznej.

Interesujący w tym podejściu jest fakt, że polskie sądy coraz częściej przyznają obywatelom rację w sporze z państwem o brak maseczki w przestrzeni publicznej. I to mimo zmiany w przepisach, która miała uzdrowić przekroczenie przez rząd delegacji ustawowej przy wprowadzaniu obostrzeń epidemicznych. W tym celu został zmieniony Kodeks wykroczeń.

Mandaty będą wystawiane na następującej podstawie: art. 116 § 1a kodeksu wykroczeń, który stanowi iż „Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny albo karze nagany”.

Co ważne, po nowelizacji przepisów obowiązek noszenia maseczki jest naszym prawnym obowiązkiem.

Śr., 27 Prn. 2021 3 Komentarze Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek

Komentarze

Guest
+4 # Guest 2022-02-11 18:20
Nie prawda niezgodne z konstytucją
| | |
Guest
+5 # Guest 2022-02-14 00:46
Policjant oceniający sytuację musiałby posiadać wgląd do naszej dokumentacji medycznej na podstawie, jakiej mógłby, jedynie wiarygodnie stwierdzić, że osoba, wobec której podejmuje interwencję za brak zasłaniania ust i nosa, z całą pewnością wie, że jest chora, podejrzana o zarażenie się lub że jest nosicielem wirusa. Podjęcie interwencji wobec osoby zdrowej lub takiej, która nie wie, czy spełnia którykolwiek z warunków z art. 116 § 1 k.w., nie uzasadnia obwinienia jej o popełnienia wykroczenia wskazanego w tym przepisie z uwagi na brak takiej wiedzy przez policjanta, jaki interwencję prowadzi.
Wynika z tego, iż brak jest podstaw prawnych do ukarania takiej osoby za nie zasłanianie ust i nosa.
| | |
Gość
-1 # Gość 2022-05-11 08:24
A zgodne z konstytucją jest narażenie innych na chorobę .Nikt nawet lekarz nie jest w stanie stwierdzić czy pacjent w danej chwili zaraża czy nie. Ten przepis o stosowaniu maseczek w przychodniach i szpitalach jest jest bardzo dobry .Niestety nasze społeczeństwo jest fatalne .I jeżeli nie ma kar to ze wszystkiego sobie kpi.
| | |