Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozwój edukacji medycznej – dwanaście uczelni z nowymi kierunkami lekarskimi

Rozwój edukacji medycznej – dwanaście uczelni z nowymi kierunkami lekarskimi fotolia.pl

W latach 2022-2023 dwanaście uczelni uzyskało pozwolenie na otwarcie jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim, mimo negatywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej, ale za zgodą Ministra Zdrowia. Jedna z tych uczelni jest nadzorowana przez Ministra Zdrowia.

W roku akademickim 2023/2024 dziewięć z tych uczelni rozpoczęło kształcenie na kierunku lekarskim:

  • Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego,
  • Uniwersytet w Siedlcach,
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu,
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu,
  • Politechnika Wrocławska,
  • Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I,
  • Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi,
  • Akademia WSB,
  • Śląski Uniwersytet Medyczny – filia w Bielsku-Białej (nadzorowana przez Ministra Zdrowia).

Natomiast Akademia Tarnowska, Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz Olsztyńska Szkoła Wyższa – filia w Cieszynie jeszcze nie rozpoczęły kształcenia na tym kierunku.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poprosiło rektorów tych uczelni o informacje na temat ich przygotowania do prowadzenia studiów lekarskich, w tym o infrastrukturę, nakłady finansowe i inwestycje. Te informacje zostały przekazane Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA), która obecnie przeprowadza ocenę programową na dziewięciu uczelniach, które już rozpoczęły kształcenie. Ministerstwo oczekuje na wyniki tej oceny, aby ustalić limit przyjęć na rok akademicki 2024/2025.

W Akademii Tarnowskiej i Politechnice Bydgoskiej, które jeszcze nie rozpoczęły kształcenia, PKA przeprowadziła ocenę przygotowania do rozpoczęcia nauki od roku akademickiego 2024/2025. Na tej podstawie obie uczelnie zostały uwzględnione w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącym limitu przyjęć na studia lekarskie i lekarsko-dentystyczne, ustalonym na 60 osób na studia stacjonarne w języku polskim.

Oceny programowe dziewięciu uczelni, które już rozpoczęły kształcenie, będą przekazywane stopniowo i będą podstawą do ustalenia limitu przyjęć do podejmowania rozstrzygnięć przez Ministra Nauki i Ministra Zdrowia oraz do ewentualnej nowelizacji rozporządzenia. Wszelkie decyzje podejmowane przez ministra będą uwzględniały dobro studentów.

źródło: MNiSW

Czw., 18 Lp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska