Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prof. Irena Lipowicz o reformie szpitali: „Buntuje się przeciwko pytaniu o przyszłość, bo konieczna jest rozmowa o teraźniejszości”

Prof. Irena Lipowicz o reformie szpitali: „Buntuje się przeciwko pytaniu o przyszłość, bo konieczna jest rozmowa o teraźniejszości” fotolia.pl

Resort zdrowia już od jakiegoś czasu sygnalizuje konieczność przeprowadzenia – kolejnej już – reformy w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Pod uwagę było branych kilka scenariuszy, w tym ten dotyczący centralizacji szpitali powiatowych. Ten wariant ostatecznie odrzucono, jednak nie obędzie się bez zmian. Analizy pomysłów Ministerstwa Zdrowia dokonała prof. Irena Lipowicz w wywiadzie dla portalu „Menedżer zdrowia”.

Prof. Irena Lipowicz, kierowniczka Katedry Prawa Administracyjnego i Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i rzeczniczka praw obywatelskich w latach 2010–2015, nie ma wątpliwości co do tego, że system opieki zdrowotnej w Polsce jest głęboko niedofinansowany. Tymczasem „cichymi bohaterami systemu ochrony zdrowia” nazywa tych, którzy zarządzają szpitalami i przedstawicieli samorządów właścicielskich. W swojej opinii powołuje się na analizę Związku Powiatów Polskich dotyczącą sytuacji finansowej instytutów badawczych nadzorowanych przez resort zdrowia.

W wywiadzie profesor Lipowicz odnosi się do konkretnych zarzutów, jakie pod adresem szpitali formułowali przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, jak chociażby tych dotyczących kompetencji zarządczych czy wyniszczającej konkurencji.

Irena Lipowicz stara się też odpowiedzieć na pytanie, czy reforma systemu opieki zdrowotnej w ogóle jest potrzebna i czy powinna być przeprowadzona w taki sposób, jak proponuje to resort zdrowia.

Z pełną treścią wywiadu mogą Państwo zapoznać się tutaj.

Pt., 21 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska