9 sierpnia br. na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie przepisów w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
W opinii twórców projektu, zorientowany wokół ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. plan zakłada próbę usprawnienia systemu publicznej opieki zdrowotnej poprzez możliwie bardziej efektywne dostosowanie placówek medycznych do rzeczywistych, częstych potrzeb pacjentów. Związane z powyższym miałyby stać się także zmiany organizacji profilowania szpitali.
Ministerstwo Zdrowia w swojej ocenie skutków regulacji skrytykowało założenia reformy systemu zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej realizowanej w szpitalach, jaką w 2017 roku przeprowadził poprzedni rząd. Zdaniem resortu, podjęte wówczas decyzje opierały się na niejasnych kryteriach zastosowanych chociażby w odniesieniu do powstających tzw. poziomów szpitalnego zabezpieczenia (PSZ), zaś po stronie NFZ nie doszło do racjonalizacji kosztów.
Założenia procedowanego obecnie projektu koncentrują się na urealnieniu struktury i zasad kwalifikacji do PSZ poprzez zmianę zasad kwalifikowania placówek do konkretnych poziomów zabezpieczenia. Resort planuje wprowadzić zasadę kwalifikowania świadczeniodawców posiadających przynajmniej jeden profil kwalifikujący do PSZ w ujęciu zbiorczym. Złagodzone mają zostać również zasady dostępu do świadczeń dodatkowego rodzaju w ramach jednej zawartej umowy, zaś dotychczasowe profile świadczeń mają w założeniu resortu zostać zastąpione profilami realizowanymi w ramach hospitalizacji planowej czy leczenia jednego dnia.
W kwestii obowiązywania umów na zasadach dotychczasowych, nieodpowiadających odpowiednim kwalifikacjom w planowanym porządku prawnym, realizacja umów ma być kontynuowana we wcześniejszej organizacyjnej formie do czasu wdrożenia kolejnego wykazu świadczeniodawców uczestniczących w poziomach szpitalnego zabezpieczenia.
W zamiarze projektodawcy, dodatkowym celem projektu ustawy jest również odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych. Świadczeniodawcy uzyskają bowiem prawo do zamiany udzielania świadczeń w SOR-ach na wykonywanie ich w ramach zwykłych izb przyjęć. Wprowadzane mechanizmy odnoszące się również do zagadnień nocnej i świątecznej opieki medycznej, mają w założeniu resortu umożliwić koncentrację zabiegów określonego rodzaju w placówkach dysponujących odpowiednią kadrą i zapleczem sprzętowym.
Projekt znajduje się aktualnie na etapie konsultacji publicznych. Na łamach naszego portalu na bieżąco będziemy informować Państwa o zgłaszanych uwagach i modyfikacjach w tym jakże ważnym przedmiocie.
Z projektem można zapoznać się TUTAJ.