Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawa osób niepełnosprawnych. Druzgocący raport i apel o działanie

Prawa osób niepełnosprawnych. Druzgocący raport i apel o działanie fotolia.pl

W związku z nadesłanymi do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich raportami z przeprowadzonej w miesiącach czerwcu i listopadzie 2010 roku kontroli lokali wyborczych pod kątem ich dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda zwrócił się z prośbą do wszystkich samorządowców o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony praw i wolności osób niepełnosprawnych w lokalach wyborczych w przyszłości.

W czerwcu 2010 roku, przed wyborami Prezydenta RP pracownicy Biura RPO przeprowadzili kontrolę 97 lokali wyborczych posiadających statuslokali dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych na obszarze 18 miejscowości. W skutek kontroli stwierdzono uchybienia w 35 lokalach, co stanowi 34% wszystkich wizytowanych budynków. Spośród 35 lokali wyborczych, w których stwierdzono nieprawidłowości, 15 utraciło status lokalu dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, natomiast 20 budynków przeszło pozytywnie weryfikację przed wyborami samorządowymi.

Wszystkie te lokale poddane zostały ponownej kontroli w dniu 20 listopada 2010 roku, dodatkowo skontrolowano 5 innych lokali, które nie były wizytowane w czerwcu 2010 roku. Ocenie podlegały w pierwszej kolejności warunki techniczne lokali określone w rozporządzeniu MSWiA z dnia 31 lipca 2001 roku w sprawie lokali obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, tj. lokalizacja lokalu wyborczego, urządzenia umożliwiające dotarcie do budynku, szerokość drzwi wejściowych, wysokość progów drzwi wejściowych a także wymiary lokalu wyborczego, wysokość urny wyborcze, miejsce zapewniające tajność głosowania dostosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej oraz rozmieszczenie obowieszczeń i informacji PKW.

W efekcie przeprowadzonej kontroli stwierdzono, iż 85% kontrolowanych wcześniej lokali wyborczych nie spełnia warunków rozporządzenia, w tym w 45% budynków stwierdzono te same uchybienia, które wytknięto podczas kontroli w czerwcu 2010 roku. Ponadto żaden z 5 lokali, które kontrolowano po raz pierwszy nie był dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Wyniki przeprowadzonej kontroli są więc druzgocące. Należy zauważyć, że osobom niepełnosprawnym przysługują takie same prawa i wolności jak innym obywatelom, w tym czynne prawo wyborcze po osiągnięciu 18 roku życia.

W trosce o przestrzeganie praw osób niepełosprawnych, Jarosław Duda zaapelował do samorządowców o "zwrócenie większej uwagi na konieczność zapewnienia realizacji podstawowego prawa obywatelskiego, jakim jest prawo do głosowania przez wszystkich obywateli".

Z pełną treścią raportu oraz pismem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w tej sprawie możecie Państwo zapoznać się wchodząc na stronę www.zpp.pl

Wt., 24 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka