Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dodatkowe zatrudnienie osób zawodowo sprawujących pieczę zastępczą

Dodatkowe zatrudnienie osób zawodowo sprawujących pieczę zastępczą fotolia.pl

„Art. 70. 1. Osoba, której przysługuje wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka, nie może kontynuować lub podjąć dodatkowego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bez zgody właściwego starosty.
2. Starosta, po zasięgnięciu opinii organizatora rodzinnej pieczy zastępczej może udzielić zgody, w przypadku gdy kontynuacja lub podjęcie dodatkowego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej nie będzie miało negatywnego wpływu na sprawowanie pieczy zastępczej.”

Artykuł 70 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zawiera generalny zakaz podejmowania działalności zarobkowej przez osobę wskazaną w umowie jako uprawnioną do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji rodzica zastępczego/prowadzącego rodzinny dom dziecka. Przepis nie zabrania natomiast podejmowania aktywności w charakterze wolontariatu.
Powołany przepis nie określa formy w jakiej starosta udziela zgody na podjęcie dodatkowego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Ponieważ mamy do czynienia z zakazem będącym następstwem zawarcia umowy cywilnoprawnej, w mojej ocenie oświadczenie starosty o wyrażeniu lub odmowie wyrażenia zgody, nie będzie aktem z zakresu administracji publicznej a brak wyrażenia zgody nie będzie mógł być kwestionowany przez osobę zainteresowaną przed sądem administracyjnym.

Jak wskazano w ust. 2 starosta może udzielić zgody, w przypadku gdy kontynuacja lub podjęcie dodatkowego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej nie będzie miało negatywnego wpływu na sprawowanie pieczy zastępczej. Takie brzmienie przepisu wyklucza możliwość wydania przez starostę zgody blankietowej. Starosta każdorazowo powinien dokonać oceny wpływu podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na możliwość prawidłowego sprawowania pieczy zastępczej. Zatem pod uwagę powinny być brane takie okoliczności jak wymiar czasu pracy, czy godziny wykonywania pracy. Opinia organizatora pieczy zastępczej nie jest wiążąc, zatem opinia negatywna co do zasady nie wyklucza wyrażenia przez starostę zgody na podjęcie przez osobą wnioskującą dodatkowego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Pon., 6 St. 2014 1 Komentarz Dodane przez: Bernadeta Skóbel

Komentarze

Bozena
0 # Bozena 2022-09-30 12:06
Ile powinno wynosić wynagrodzenie ijaka powinna byc podpisana umowa w przypadku zakazu podjęcia dodatkowego zatrudnie..a mam podpisana umowę zlecenie i110 procent podstawy przez 14 lat bez zmiai
| | |