Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kształcenie dzieci z Ukrainy. Znamy projekt rozporządzenia MEN

Kształcenie dzieci z Ukrainy. Znamy projekt rozporządzenia MEN fotolia.pl

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (nr w wykazie 28).

Projektowana nowelizacja ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do zmian wprowadzonych ustawą z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 584).

Projekt generalnie dotyczy organizacji kształcenia dzieci z Ukrainy w roku szkolnym 2024/2025, a do najważniejszych rozwiązań należą:

  • egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany z matematyki i języka polskiego; jednocześnie dopuszczono możliwość zdawania tego egzaminu z języka polskiego,
  • przewidziano dodatkowy termin na składanie przez uczniów deklaracji przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego w roku szkolnym 2024/2025 (deklaracje będzie można składać do 14 marca 2025 r.),
  • określono zakres informacji zawartych w deklaracjach przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty,
  • umożliwiono uczniom przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego, którego nie uczył się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych,
  • możliwość nieklasyfikowania ucznia uczęszczającego do oddziału przygotowawczego w przypadku, gdy rada pedagogiczna uzna, że uczeń ten nie zna języka polskiego lub jego znajomość jest niewystarczająca do korzystania z nauki,
  • możliwość ukończenia przez ucznia szkoły podstawowej, jeżeli uczeń ten uzyska pozytywne roczne oceny klasyfikacyjne ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych realizowanych w klasie VIII oraz przystąpi do egzaminu ósmoklasisty.

Dodatkowo, Ministerstwo przewiduje, że dzieci i uczniowie będący obywatelami Ukrainy przebywający na terytorium RP będą podlegali obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązkowi szkolnemu i obowiązkowi nauki. Oznacza to również, że uczniowie uczęszczający po 1 września 2024 r. do szkół funkcjonujących w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość, będą zobowiązani realizować te obowiązki w szkołach w Polsce. Wyjątek przewidziano dla uczniów, którzy w roku szkolnym 2024/2025 pobierają naukę w ostatniej klasie szkoły funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty kształcenia na odległość, której ukończenie umożliwia przystąpienie do ukraińskiego egzaminu maturalnego, i którzy zamierzają do niego przystąpić w 2025 r.

Mając na uwadze, że przewiduje się zwiększenie liczby uczniów w przedszkolach i szkołach o ok. 80 tys., resort zaproponował odpowiednie przepisy pozwalające na zwiększenie liczby dzieci i uczniów w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych, klasach I-III szkół podstawowych itp.

Przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 września 2024 r.

Z treścią projektu rozporządzenia i całością zaproponowanych przez MEN rozwiązań można zapoznać się TUTAJ

Czw., 25 Lp. 2024 0 Komentarzy
Przemysław Matysiak
Redaktor Przemysław Matysiak