W 2024 roku Dzień Architektury Drewnianej obejmie całą Polskę, oferując wyjątkową okazję do zwiedzania drewnianych zabytków oraz uczestnictwa w licznych wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych. Wydarzenie to odbędzie się w weekend od 23 do 25 sierpnia, a program przewiduje ponad 50 atrakcji w 12 województwach.
Celem Dnia Architektury Drewnianej jest popularyzacja i ochrona drewnianych zabytków, które są cennym, lecz kruchym świadectwem polskiego dziedzictwa kulturowego. W ramach wydarzenia przygotowano prelekcje, warsztaty oraz spacery architektoniczne, które mają na celu edukację oraz promowanie dobrych praktyk w zakresie konserwacji i użytkowania drewnianych budynków.
W trakcie Dnia Architektury Drewnianej zwiedzający będą mogli uczestniczyć w spacerach architektonicznych, rajdach rowerowych oraz licznych warsztatach i prelekcjach. Dla osób zainteresowanych praktycznymi aspektami ochrony drewnianych zabytków przygotowano szkolenia, na przykład z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Z kolei melomani i kinomani znajdą w programie koncerty muzyki cerkiewnej oraz projekcje filmów o tematyce związanej z architekturą drewnianą.
Dodatkową atrakcją będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania wielu obiektów, na co dzień niedostępnych dla szerokiej publiczności, w tym skansenów, prywatnych domów oraz historycznych budynków. Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest w Kalendarzu na stronie organizatora.
Dzień Architektury Drewnianej to wyjątkowa szansa, by odkryć bogactwo drewnianego dziedzictwa Polski, poszerzyć swoją wiedzę na jego temat, a także wziąć udział w licznych wydarzeniach, które przybliżą uczestnikom tę piękną, choć zagrożoną formę architektury.
Najbliższy zabytek drewniany w swojej okolicy lub na urlopie można znaleźć na stronie zabytek.pl.
Program wydarzeń w każdym województwie znajduje się TUTAJ.
Źródło: NID