Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejne rejestry w ochronie zdrowia

Nie ustaje strumień projektów rozporządzeń Ministra Zdrowia przewidujących utworzenie kolejnych specjalistycznych rejestrów teleinformatycznych - mających rzekomo opierać się na jednolitym systemie informacji w ochronie zdrowia, który jednak na razie nie ma żadnych perspektyw skutecznego uruchomienia. Kolejne dwa rejestry mają dotyczyć: Medycznie Wspomaganej Prokreacji oraz Kardiologiczno-Kardiochirurgicznego Przezcewnikowych Implantacji Zastawek Aortalnych PO-TAVI.

Pierwszy z wymienionych rejestrów ma służyć monitorowaniu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności w ramach programu zdrowotnego Leczenie Niepłodności Metoda Zapłodnienia Pozaustrojowego w latach 2013-2016. Jak widać zastrzeżenia, co do konstytucyjności wprowadzania świadczeń zdrowotnych w zakresie in vitro poprzez program zdrowotny nie stanowi przeszkody do planowania rejestru udzielonych świadczeń. Rejestr ma być prowadzony bezpośrednio przez Ministra Zdrowia, a za funkcjonowanie systemu teleinformatycznego ma być odpowiedzialne Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. W latach 2013-2016 sumaryczne nakłady na Rejestr mają zamknąć się kwotą 404 tys. zł.

Drugi z rejestrów ma gromadzić szczegółowe dane dotyczące profilu chorych wysokiego ryzyka z objawową stenozą aortalną, wskazań do zabiegu przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej, przebiegu zabiegu, okresu przed-, około- i pozabiegowego, jak również długoterminowej obserwacji klinicznej tej grupy pacjentów (follow-up, 1 miesiąc, 6 miesięcy, 12 miesięcy). Rejestr ma prowadzić Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Koszt prowadzenia rejestru ma wynosić 73.800 zł rocznie.

Pt., 19 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski