W celu zwiększenia skuteczności przetargów na zbycie nieruchomości publicznych podjęte zostały prace mające na celu znowelizowanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 roku w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości. Zmiany dotyczą ustalania wysokości wadium, zasad jego zwrotu, a także sposobu publikacji informacji o ogłoszeniu przetargu.
Zmiany dotyczące wadium są związane z próbą eliminacji przypadków, w których wszyscy uczestnicy pierwszego przetargu na zbycie określonej nieruchomości nie biorą w nim czynnego udziału (nie składają żadnej oferty), licząc na wymuszenie w ten sposób drugiego przetargu, w którym cena wywoławcza jest zazwyczaj na poziomie niższym niż w przetargu pierwszym. Proponuje się zatem podwyższenie górnego progu wysokości wnoszonego wadium – z 20% do 30% oraz wprowadzenie nowego rozwiązania zgodnie z którym następuje zatrzymanie 50% wpłaconego wadium, jeśli nikt z uczestników przetargu nie zaoferował ceny wywoławczej.
Z kolei w celu zmniejszenia kosztów publikacji w prasie ogłoszeń o odbywających się przetargach proponowane jest ograniczenie obowiązku publikacji w prasie jedynie do informacji o ogłoszeniu przetargu, zamiast pełnej treści ogłoszenia. Minimalny zakres danych publikowanych obowiązkowo w prasie obejmie: podstawowe informacje o zbywanej nieruchomości, termin przetargu, wysokość wadium, cenę wywoławczą oraz zmianę o miejscu udostępnienia szczegółowych informacji o przetargu. Pełna treść ogłoszenia ma zostać opublikowana w siedzibie właściwego urzędu, na jego stronach internetowych oraz na terenie właściwej miejscowości – w sposób zwyczajowo przyjęty.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości zawiera również kilka zmian porządkowych. Projekt będzie przedmiotem obrad grudniowego posiedzenia Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska.