Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ponaglenie w rozumieniu KPA nie oznacza tylko tego, o czym najczęściej myślimy

Ponaglenie w rozumieniu KPA nie oznacza tylko tego, o czym najczęściej myślimy fotolia.pl

WSA: Niezłożenie odpowiedniego ponaglenia do organu wyższego stopnia uniemożliwia rozpoznanie skargi przez sąd administracyjny.

Składanie skarg na bezczynność czy przewlekłość prowadzenia postępowania przez organy administracji publicznej, to powszechnie spotykane działania mające na celu wymuszenie na organie bardziej sprawnego i efektywnego rozpatrywania danej sprawy i służące niejako zdyscyplinowaniu danego organu. Do praw uczestnika postępowania należy także zawiadomienie o problemie sądu administracyjnego.

Jak przypomina krakowski sąd administracyjny, do którego trafiła skarga w przedmiocie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej rzekomo zwlekającej z wydaniem świadectwa ukończenia szkoły średniej, sprawa nie będzie mogła zostać rozpoznana, jeśli uprzednio skarżący nie wykorzysta wszystkich dostępnych środków zaskarżenia, które nie angażują bezpośrednio sądu.

W tym kontekście ważne jest wyjaśnienie pojęcia "ponaglenie". O ile w potocznym rozumieniu przez to słowo rozumiemy po prostu upominanie się o coś, przypominanie o czymś istotnym i wyrażanie woli załatwienia naszej sprawy w krótszym czasie, z perspektywy administracyjnoprawnej jest to zwrócenie się do organu wyższego stopnia, zgodnie z poleceniem wyrażonym w art. 37 § 3 pkt 1 k.p.a. Jeśli w danym przypadku nie ma organu wyższego stopnia - obowiązuje zwrócenie się z ponagleniem do organu prowadzącego postępowanie. Dopiero wtedy, gdy stronie nie pozostaną już żadne środki zaskarżenia przewidziane w ustawie, tj. ponaglenie, odwołanie, czy zażalenie, skargę może rozpatrzeć sąd. Tylko wówczas, zgodnie z art. 52 § 1 p.p.s.a., taką skargę można skutecznie wnieść.

W opisywanym przypadku strona, od której Sąd zażądał wykazanie, że złożenie skargi poprzedziła ponagleniem, przedstawiła mu "ponaglenia", jakie kierowała do tego samego organu, którego rzekoma bezczynność stanowiła przyczynę działania. Były to jednak tylko ponaglenia w znaczeniu potocznym. Strona nie wykonała czynności w ten sposób, w jaki wymaga tego art. 37 § 3 pkt 1 k.p.a. i nie zawiadomiła o swojej sprawie organu wyższego stopnia. W tym przypadku taki organ istniał, a był nim dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, do którego należało się zwrócić. Poprzestanie na ponaglaniu tego samego organu miałoby znaczenie tylko w razie, gdyby organu wyższego stopnia nie było, jednak w tej sytuacji należało uznać, że strona nie wyczerpała dostępnych środków zaskarżenia.

W konsekwencji Sąd orzekł o odrzuceniu skargi na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 p.p.s.a., jako że "z innych przyczyn" wniesienie takiej skargi było niedopuszczalne.

Postanowienie WSA w Krakowie z 7 lutego 2025 r. (sygn. III SAB/Kr 17/25)

Źródło: CBOSA 

Śr., 19 Lt. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch