Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Głośna Warszawa

Głośna Warszawa fotolia.pl

Stolica Polski znalazła się w czołówce rankingu najbardziej hałaśliwych miast Europy, zajmując 17. miejsce. Zestawienie, opracowane przez platformę edukacyjną Preply, analizuje poziom hałasu w popularnych miastach turystycznych, uwzględniając takie czynniki jak gęstość zaludnienia, ruch uliczny, liczba turystów oraz natężenie dźwięków w decybelach.

Na pierwszym miejscu w rankingu znalazł się Paryż – zarówno w Europie, jak i na świecie. Francuska stolica, odwiedzana co roku przez ponad 23 miliony turystów, charakteryzuje się wysokim poziomem hałasu, porównywalnym do Dubaju. Kolejne miejsca zajęły Londyn i Barcelona, gdzie głównymi źródłami hałasu są intensywny ruch uliczny, rozbudowane życie nocne oraz prace budowlane.

Obecność Warszawy w zestawieniu może być zaskoczeniem dla niektórych. Stolica Polski wyprzedziła takie miasta jak Lizbona, Florencja czy Werona, plasując się na 17. miejscu. Eksperci wskazują, że kluczowym problemem jest hałas generowany przez ruch uliczny, szczególnie w centralnych dzielnicach miasta. Dodatkowo bliskość Lotniska Chopina zwiększa poziom natężenia dźwięków w południowych częściach Warszawy.

Jednym z wniosków płynących z raportu jest fakt, że Włochy dominują wśród krajów o największym natężeniu hałasu w miastach. W zestawieniu znalazło się aż sześć włoskich lokalizacji, w tym Rzym, Wenecja i Mediolan. Główne przyczyny to wąskie, wiekowe uliczki, brak nowoczesnych rozwiązań akustycznych oraz intensywne życie nocne.

Poza Starym Kontynentem do najbardziej hałaśliwych miast zaliczają się Nowy Jork, Hongkong i Los Angeles. Wysoka gęstość zaludnienia, intensywny ruch uliczny oraz architektura sprzyjająca odbijaniu się dźwięków to główne źródła problemów akustycznych w tych miejscach.

Dla turystów ceniących spokój eksperci z Preply polecają miasta w zachodniej i północnej Europie. Frankfurt, Monachium oraz Amsterdam to przykłady lokalizacji, które dobrze radzą sobie z redukcją hałasu, między innymi dzięki rozwiniętej infrastrukturze rowerowej. Ciche miejsca można znaleźć również w krajach nordyckich, takich jak Islandia, Norwegia, Finlandia czy Szwecja, które charakteryzują się niską gęstością zaludnienia i spokojnym tempem życia.

Raport pokazuje, że poziom hałasu staje się coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze kierunków podróży. Warszawa, choć może nie jest jeszcze na szczycie listy, powinna rozważyć kroki mające na celu poprawę akustyki miasta, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom mieszkańców i turystów.

Źródło: IP

Śr., 22 St. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś