Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy przy rejestracji pojazdu organ może kwestionować fakturę VAT? WSA wyjaśnia

Czy przy rejestracji pojazdu organ może kwestionować fakturę VAT? WSA wyjaśnia fotolia.pl

Czy i w jakim zakresie organ rejestrujący pojazd może kwestionować fakturę VAT, z której powinno wynikać nabycie pojazdu? Rozważania w tym temacie podjął niedawno WSA w Rzeszowie.

Przepisy, przepisy, przepisy…

Po pierwsze sąd zwrócił uwagę na art. 72 ust. 1 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym (prd), w którym to ustawodawca wymienia dokumenty niezbędne do dokonania rejestracji pojazdu. Należą do nich dowód własności pojazdu lub dokument potwierdzający powierzenie pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 5 prd.

Z kolei, zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31.08.2022 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów, dowodem własności pojazdu lub jego pojedynczych zespołów jest w szczególności m.in. faktura potwierdzająca nabycie pojazdu.

Oznacza to, że za dowód własności pojazdu uważana jest również faktura potwierdzająca jego nabycie.

Faktura jako dowód własności pojazdu

WSA odnosząc się do stanowiska wyrażonego przez NSA (zob. wyrok z dnia 22.01.2020 r., sygn. akt I OSK 2306/18), stwierdził, że postępowanie rejestracyjne cechuje formalizm, bowiem ustawodawca ograniczył możliwości prowadzenia postępowania dowodowego przez organ, wskazując wyczerpująco, jakie dokumenty musi przedłożyć wnioskodawca, aby możliwe było zarejestrowanie pojazdu, a wśród tych dokumentów wymienia dowód własności pojazdu, zaś wszelkie wątpliwości co do wykazania, że wnioskodawca jest właścicielem pojazdu, o którego rejestrację występuje, uprawniają organ od odmowy rejestracji.

Faktura VAT może być w postępowaniu rejestracyjnym wystarczającym dowodem własności pojazdu, jeżeli potwierdza nabycie pojazdu, a inne dowody (dokumenty) okoliczności tej nie przeczą lub nie podają jej w taką wątpliwość, której usunięcie nie należy do organu rejestracyjnego.

Czy i co można kwestionować w fakturze?

Dokument faktury w postępowaniu rejestrowym podlega badaniu jedynie w takim zakresie, w jakim prawidłowość jego wystawienia może rzutować na kwestię nabycia własności. Jeśli bowiem sposób wystawienia faktury wywołuje istotne i uzasadnione na podstawie całokształtu materiału dowodowego sprawy wątpliwości organu rejestrowego, co do tego czy wnioskodawca jest prawowitym właścicielem pojazdu, który zamierza zarejestrować – odmowa rejestracji jest zasadna.

Jednak, gdy organ wskazuje jako przesłankę odmowy dokonania rejestracji na samą tylko wadę faktury, czy też wątpliwości, co do prawidłowości jej wystawienia – odmowa taka jest co najmniej przedwczesna.

WSA zauważył również, że ewentualna wadliwość faktury, jeśli nie wywołuje wątpliwości co do samego faktu przeniesienia własności, nie może być podstawą do odmowy dokonania wnioskowanej rejestracji pojazdu.

Opracowano na podstawie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 03.07.2024 r., sygn. akt II SA/Rz 371/24, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: CBOSA 

Śr., 25 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak