Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Karty parkingowe tylko dla mieszkańców nie dyskryminują przyjezdnych

Karty parkingowe tylko dla mieszkańców nie dyskryminują przyjezdnych fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach odzrucił skargę na uchwałę rady miasta w sprawie ustalenia na jego obszarze stref płatnego parkowania. Wnoszący skargę podniósł, że z racji konieczności częstego przebywania na terenie miasta czuje się dyskryminowany z uwagi na brak zameldowania na jego obszarze i niemożność wykupienia karty czy abonamentu. 

Skarga dotyczyła uchwały rady miasta posiadającego wyodrębnione strefy płatnego parkowania. W jej świetle, karty czy abonamenty parkingowe miały być wydawane wyłącznie osobom zameldowanym lub prowadzącym działalność gospodarczą na obszarze danej strefy. W opinii skarżącego, zameldowanego w innej gminie, taka regulacja miała charakter dyskryminujący z uwagi na status związany z miejscem zamieszkania.

Sąd odrzucił skargę powołując się na przepis art. 58 § 1 pkt. 5a prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, wskazując na brak interesu prawnego, który mógł zostać naruszony przez zaskarżoną uchwałę. Tenże interes prawny, zgodnie z art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, stanowi natomiast warunek konieczny do wniesienia skargi na uchwalę lub zarządzenie gminy. Zgodnie z orzecznictwem, skarga na tego typu akty nie ma jednak charakteru "skargi powszechnej", a tym samym składający ją podmiot ma obowiązek wykazania normy prawnej, z której wywodzi swój interes. Nie może być to jednak norma dotycząca zadań gminy. Z przepisów ogólnych wynika natomiast zasada, zgodnie z którą o istnieniu interesu prawnego przesądzają kryteria obiektywne, a nie indywidualne odczucia skarżącego.

W tym przypadku, ukształtowanie sytuacji podmiotów posiadających miejsce zamieszkania lub wykonywania działalności gospodarczej na terenie danego miasta, poprzez ich uprzywilejowanie w dostępie do miejsc parkingowych, nie narusza zdaniem Sądu zasady równości wobec prawa, jaką podnosił skarżący. Nawet gdyby hipotetycznie uchwała rady miasta miała jednak charakter niezgodny z prawem, nie stworzyłoby to możliwości jej zaskarżenia przez podmiot nielegitymujący się interesem prawnym. Ten zaś w opisywanej sprawie nie wystąpił.  

Źródło: Postanowienie WSA w Gliwicach z dnia 19 sierpnia 2024 r. (sygn. III SA/Gl 430/24)

Czw., 5 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch