Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uchylenie prawomocności wyroku karnego a cofnięcie uprawnień diagnoście

Uchylenie prawomocności wyroku karnego a cofnięcie uprawnień diagnoście fotolia.pl

Na mocy wyroku karnego diagnosta został skazany za poświadczenie nieprawdy polegające na dokonaniu niezgodnego ze stanem faktycznym wpisu w dowodzie rejestracyjnym i wystawieniu zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu. W związku z tym wyrokiem, starosta cofnął diagnoście uprawnienia. Następnie, organ został poinformowany przez sąd, że uchylono prawomocność wyroku w sprawie odnoszącej się do ww. diagnosty. W wyniku otrzymania tej informacji, starosta stwierdził wygaśnięcie decyzji o cofnięciu uprawnień diagnosty.

Czy starosta postąpił prawidłowo?

Otóż zdaniem WSA w Krakowie organ popełnił błąd, bowiem pozbawienie wyroku skazującego waloru prawomocności nie sprawiło, że ustał byt prawny stosunku materialnoprawnego nawiązanego na podstawie decyzji o cofnięciu diagnoście uprawnień.

Sąd wskazał, że pozbawienie waloru prawomocności wyroku karnego skazującego nie eliminuje tego wyroku z obrotu prawnego. Wyrok ten nadal istnieje, a brak waloru prawomocności obliguje starostę do podjęcia dodatkowych czynności dowodowych celem zweryfikowania istnienia przesłanek z art. 84 ust. 3 pkt 2 Prawa o ruchu drogowym. Co istotne, jedynie ustalenia co do faktów zawarte w sentencji prawomocnego wyroku karnego, na mocy którego skazano diagnostę są wiążące dla organu administracji i nie podlegają weryfikacji.

WSA kolejno zauważył (odnosząc się do stanowiska NSA wyrażonego w wyroku z 23.07.2021 r., sygn. akt II GSK 1357/18), że pozyskanie przez organ administracji informacji o wyroku skazującym za poświadczenie przez diagnostę nieprawdy w dowodach rejestracyjnych pojazdów w trakcie wykonywania okresowych badań technicznych nie tylko uzasadnia, ale wręcz nakazuje wszczęcie i prowadzenie postępowania o cofnięciu uprawnienia diagnosty na zasadzie przepisu art. 84 ust. 3 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

W konsekwencji starosta nieprawidłowo przyjął, że w sprawie wystąpiły podstawy do stwierdzenia wygaśnięcia decyzji z powodu pozbawienia wyroku karnego waloru prawomocności.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 09.05.2024 r., sygn. akt III SA/Kr 554/23, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Pt., 23 Sp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak