Rada gminy nie ma upoważnienia do podjęcia samodzielnej uchwały w przedmiocie wyrażenia zgody na zrzeczenie się odszkodowania za nieruchomości gminne, które stały się własnością Skarbu Państwa czy odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego, z przeznaczeniem na realizację inwestycji drogowej – uznał Wojewoda Lubuski w niedawnym rozstrzygnięciu nadzorczym.
W kontrolowanej uchwale rada gminy wyraziła zgodę organowi wykonawczemu (wójtowi) na zrzeczenie się w imieniu gminy odszkodowania, o którym mowa powyżej.
Wojewoda ocenił, że uchwała została podjęta bez podstawy prawnej, bowiem żaden z powołanych w niej przepisów (tj. art. 18 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 12 ust. 7 i 8 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych – ustawa zrid), ani też jakikolwiek inny przepis prawa nie stanowią podstawy do nadania uchwale takiej treści.
Do złożenia oświadczenia o zrzeczeniu się odszkodowania z tytułu utraty praw rzeczowych do nieruchomości objętych decyzją zezwalającą na realizację inwestycji drogowej uprawnione są w przypadku nieruchomości samorządowych odpowiednio organy wykonawcze jednostek samorządu terytorialnego, co wywodzi się z ich prawa do gospodarowania nieruchomościami gminnymi.
Ustawa zrid nie przewiduje zgody organu stanowiącego gminy w procedurze zrzeczenia się odszkodowania, zatem wyrażenie takiej zgody w uchwale stanowi istotne naruszenie tego przepisu.
Decyzja o zrzeczeniu się w całości lub w części odszkodowania za nieruchomość objętą decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej należy więc do wyłącznej kompetencji wójta, który w każdym indywidualnym przypadku powinien rozstrzygnąć czy za takim zrzeczeniem przemawia interes społeczny lub gospodarczy.
W konsekwencji organ nadzoru stwierdził nieważność uchwały w całości.
Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubuskiego z 04.10.2023 r., znak: NK-I.4131.116.2023
Źródło: bip.lubuskie.uw.gov.pl