Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rada gminy nie wyraża zgody na zrzeczenie się odszkodowania za prawo własności nieruchomości

Rada gminy nie wyraża zgody na zrzeczenie się odszkodowania za prawo własności nieruchomości fotolia.pl

Rada gminy nie ma upoważnienia do podjęcia samodzielnej uchwały w przedmiocie wyrażenia zgody na zrzeczenie się odszkodowania za nieruchomości gminne, które stały się własnością Skarbu Państwa czy odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego, z przeznaczeniem na realizację inwestycji drogowej – uznał Wojewoda Lubuski w niedawnym rozstrzygnięciu nadzorczym.

W kontrolowanej uchwale rada gminy wyraziła zgodę organowi wykonawczemu (wójtowi) na zrzeczenie się w imieniu gminy odszkodowania, o którym mowa powyżej.

Wojewoda ocenił, że uchwała została podjęta bez podstawy prawnej, bowiem żaden z powołanych w niej przepisów (tj. art. 18 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 12 ust. 7 i 8 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych – ustawa zrid), ani też jakikolwiek inny przepis prawa nie stanowią podstawy do nadania uchwale takiej treści.

Do złożenia oświadczenia o zrzeczeniu się odszkodowania z tytułu utraty praw rzeczowych do nieruchomości objętych decyzją zezwalającą na realizację inwestycji drogowej uprawnione są w przypadku nieruchomości samorządowych odpowiednio organy wykonawcze jednostek samorządu terytorialnego, co wywodzi się z ich prawa do gospodarowania nieruchomościami gminnymi.

Ustawa zrid nie przewiduje zgody organu stanowiącego gminy w procedurze zrzeczenia się odszkodowania, zatem wyrażenie takiej zgody w uchwale stanowi istotne naruszenie tego przepisu.

Decyzja o zrzeczeniu się w całości lub w części odszkodowania za nieruchomość objętą decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej należy więc do wyłącznej kompetencji wójta, który w każdym indywidualnym przypadku powinien rozstrzygnąć czy za takim zrzeczeniem przemawia interes społeczny lub gospodarczy.

W konsekwencji organ nadzoru stwierdził nieważność uchwały w całości.

Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubuskiego z 04.10.2023 r., znak: NK-I.4131.116.2023

Źródło: bip.lubuskie.uw.gov.pl 

Sob., 7 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak