Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (UD141).
Ten krótki, bo zawierający zaledwie trzy artykuły projekt, zakłada:
- wydłużenie, zawartego w art. 53b ust. 2 ustawy PGiK terminu przejściowego, w którym dopuszczona została możliwość prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r. – do dnia 31 grudnia 2027 r.;
- a także zmiany w ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, zmierzające do wyeliminowania zdublowanego przepisu o wejściu w życie obowiązku sporządzania zwiększonego zakresu danych przestrzennych dla planów miejscowych; przesunięcie terminu w tym zakresie nastąpi o rok, tj. do 1 stycznia 2026 r.
Projektodawcy zakładają, że ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Co istotne – z dokumentu OSR wynika, że projekt ustawy został skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów z pominięciem etapu uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania. Projekt nie był również przedmiotem prekonsultacji.
Zakładana nowelizacja znajduje się aktualnie na etapie Komisji Prawniczej.
Z treścią projektu można zapoznać się tutaj