Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sztuczna inteligencja w diagnostyce, co na to nowy Kodeks Etyki Lekarskiej?

Sztuczna inteligencja w diagnostyce, co na to nowy Kodeks Etyki Lekarskiej? fotolia.pl

Od 1 stycznia 2025 roku nastąpi zmiana brzmienia Kodeksu Etyki Lekarskiej. Nowy Kodeks przewiduje zapisy dotyczące stosowania przez lekarzy sztucznej inteligencji w diagnostyce i leczeniu pacjentów. Jest to odpowiedź, na dokonujący się postęp w medycynie i nowe możliwości, jakie otwierają się przed lekarzami. Zmiana stanowi ważny krok zarówno dla lekarzy jak i pacjentów.

Zgodnie z zapisami artykułu 12 Kodeksu Etyki Lekarskiej lekarz może w postępowaniu diagnostycznym, leczniczym lub zapobiegawczym korzystać z algorytmów sztucznej inteligencji przy spełnieniu następujących warunków:

  1. poinformowania pacjenta, że przy stawianiu diagnozy lub w procesie terapeutycznym będzie wykorzystana sztuczna inteligencja;
  2. uzyskania świadomej zgody pacjenta na zastosowanie sztucznej inteligencji w procesie diagnostycznym lub terapeutycznym;
  3. zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji, które są dopuszczone do użytku medycznego i posiadają odpowiednie certyfikaty;
  4. ostateczną decyzję diagnostyczną i terapeutyczną zawsze podejmuje lekarz.

W praktyce oznacza to, że przed wykorzystaniem sztucznej inteligencji w leczeniu czy diagnostyce lekarz będzie musiał poinformować o takim zamiarze pacjenta oraz uzyskać jego świadomą zgodę na użycie na pacjencie narzędzia AI.

Lekarze będą mogli wykorzystywać tylko takie narzędzia diagnostyczne i terapeutyczne z wykorzystaniem AI, które będą odpowiednio przebadane, dopuszczone do użytku, a także będą posiadały właściwy certyfikat. Oznacza to, że na pacjentach nie będzie można wykonywać eksperymentów.

Istotne znaczenie ma także punkt 4 przytoczonej regulacji, bowiem zgodnie z nim ostateczną decyzję diagnostyczną i terapeutyczną zawsze podejmuje lekarz, co oznacza, że to lekarz poniesie odpowiedzialność w sytuacji błędnej diagnozy czy też błędu ze strony AI. Punkt ten z pewnością służył będzie ochronie pacjentów.

Z nowym tekstem Kodeksu Etyki Lekarskiej można zapoznać się tutaj 

Czw., 31 Prn. 2024 0 Komentarzy
Patrycja Grebla-Tarasek
Redaktor Patrycja Grebla-Tarasek