Zaliczenie w uchwale rady gminy dróg pozbawionych kategorii dróg gminnych do kategorii dróg wewnętrznych – na czas trwania remontu tych dróg, jest niezgodne z prawem – taka konkluzja wynika z niedawnego rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Podkarpackiego.
Organ nadzoru stwierdził nieważność uchwały rady gminy w części dotyczącej brzmienia „i zalicza się je do kategorii dróg wewnętrznych na czas trwania remontu tych dróg”.
Wojewoda wskazał, że ustawa o drogach publicznych wprowadza jednoznaczne zasady dotyczące pozbawiania określonej drogi statusu drogi gminnej.
Aby doszło do pozbawienia drogi dotychczasowej kategorii wszystkie przesłanki określone w art. 10 ww. ustawy muszą wystąpić łącznie, tj.:
- pozbawienia kategorii drogi gminnej dokonuje rada gminy,
- uchwała rady w tej sprawie musi być poprzedzona zasięgnięciem opinii właściwego zarządu powiatu,
- pozbawienie drogi dotychczasowej kategorii jest uwarunkowane jednoczesnym zaliczeniem tej drogi do nowej kategorii,
- pozbawienie i zaliczenie nie może być dokonane później niż do końca trzeciego kwartału.
Należy zauważyć, że ustawa o drogach publicznych nie zawiera upoważnienia do dowolnego – w dodatku czasowego – przekształcenia drogi o charakterze publicznym, do której obowiązkowo mają zastosowanie przepisy o drogach publicznych na drogę wewnętrzną. Takiego upoważnienia dla rady nie stanowi w szczególności art. 10 ww. ustawy.
Zaliczenie drogi do nowej kategorii nie zostało pozostawione uznaniu rady, która podejmuje uchwałę w tej kwestii. Ustawa nie przewiduje dowolnego przekształcenia drogi o charakterze publicznym, do której obowiązkowo mają zastosowanie przepisy o drogach publicznych na drogę wewnętrzną.
Reasumując, pozbawienie drogi publicznej kategorii drogi gminnej, poprzez wyłączenie jej z użytkowania, z jednoczesnym ustanowieniem jej drogą wewnętrzną na czas trwania remontu drogi nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach prawa.
Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubelskiego z dnia 10 sierpnia 2022 r., znak: PN-II.4131.324.2022