Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: Prawomocny wyrok lub ustalenia z kontroli podstawą do cofnięcia uprawnień diagnoście

WSA: Prawomocny wyrok lub ustalenia z kontroli podstawą do cofnięcia uprawnień diagnoście fotolia.pl

Prezentowana w tytule teza pochodzi z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z Łodzi, który zakwestionował, aby samo tylko postanowienie Rejonowego Sądu Karnego o zakazie wykonywania zawodu diagnosty stanowiło podstawę do wydania przez Starostę decyzji w przedmiocie cofnięcia uprawnień diagnosty. Dlaczego Sąd tak postanowił?

W omawianej sprawie diagnosta poświadczył nieprawdę w dokumentach, tj. dokonał wpisu w dowodach rejestracyjnych pojazdów oraz rejestrze badań technicznych pojazdów i CEPiK o przeprowadzonych badaniach technicznych. Badania takie nie zostały jednak wykonane, do czego diagnosta się przyznał.

WSA przypomniał na wstępie, że zgodnie z art. 84 ust. 3 pkt 2 ustawy prawo o ruchu drogowym Starosta cofa diagnoście uprawnienie do wykonywania badań technicznych, jeżeli w wyniku przeprowadzonej kontroli, o której mowa w art. 83b ust. 2 pkt 1, stwierdzono wydanie przez diagnostę zaświadczenia albo dokonanie wpisu do dowodu rejestracyjnego pojazdu niezgodnie ze stanem faktycznym lub przepisami.

Sąd nie podzielił argumentów Starosty i Samorządowego Kolegium Odwoławczego, aby cofnięcie uprawnień miało być konieczne ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu, co wynikało także z charakteru popełnionych przez diagnostę czynów. Zdaniem WSA bezpieczeństwo to zostało w pełni zapewnione, gdyż diagnosta został pozbawiony postanowieniem Sądu Rejonowego możliwości wykonywania zawodu na czas trwania postępowania karnego.

W uzasadnieniu Sąd podkreślił, że podstawą do cofnięcia uprawnień diagnoście może być prawomocny wyrok sądowy, gdyż zastosowanie środka zapobiegawczego nie przesądza o fakcie popełnionego czynu. Drugą podstawą jest przeprowadzenie postępowania dowodowego, które potwierdziłoby, że diagnosta wydał zaświadczenia i dokonał wpisu do dowodów rejestracyjnych dwóch pojazdów niezgodnie ze stanem faktycznym lub przepisami. W ocenie WSA Starosta jako organ nadzoru nad stacją diagnostyczną takiej kontroli jednak nie przeprowadził.

Mając na względzie powyższe WSA uchylił decyzję Starosty i utrzymującą ją w mocy decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 13 stycznia 2022 r., sygn. III SA/Łd 415/21. Orzeczenie nie jest prawomocne

Źródło: CBOSA 

Czw., 10 Lt. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Mariusz Korcyl