Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA o obowiązku kalibracji tachografu cyfrowego po zmianie rozmiaru opon

WSA o obowiązku kalibracji tachografu cyfrowego po zmianie rozmiaru opon fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozstrzygnął, czy właściwym jest nałożenie na stronę kary pieniężnej, która po zmianie zamontowanych opon nie dopełniła obowiązku przeprowadzenia ponownej kalibracji tachografu cyfrowego. Sąd uznał taką karę za nieuzasadnioną i uchylił decyzję Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego i utrzymującą ją w mocy decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego. W jaki sposób Sąd uzasadnił swoje stanowisko?

W pierwszej kolejności WSA powołał się na treść art. 189f k.p.a. Przepis ten zawiera przesłanki odstąpienia od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej i udzielenia pouczenia. Zdaniem WSA przepis znajdzie zastosowanie do sytuacji, na które strona miała wpływu. Odmienną regulację zawiera natomiast art. 92c ust. 1 pkt. 1 ustawy o transporcie drogowym. Sąd powołał się przy tym na orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 maja 2021 r., (sygn. II GSK 734/18, LEX nr 3195033). W myśl tezy tego orzeczenia „przepis art. 92c ust. 1 pkt 1 u.t.d. odnosi się jedynie do wyjątkowych sytuacji i to takich, w których doświadczony i profesjonalny podmiot wykonujący przewóz drogowy przy zachowaniu najwyższej staranności i przezorności nie był w stanie przewidzieć”.

Jak argumentował w związku z powyższym WSA, w pierwszym przypadku przewidzianym w art. 189f k.p.a. strona nie zostaje zwolniona od ukarania, lecz nałożone zostaje na nią pouczenie, a więc sankcja innego rodzaju. Jeżeli chodzi natomiast o drugi przypadek, to Sąd stwierdził, że art. 92c ust.1. pkt 1 u.t.d. nie może stanowić jakiejkolwiek podstawy do odpowiedzialności i nakładania sankcji na podmiot wykonujący przewóz drogowy.

Idąc tym tropem Sąd wyraził tezę, zgodnie z którą w przepisach ustawy o transporcie drogowym brak jest regulacji odnoszących się do odstąpienia od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej lub udzielenia pouczenia, skutkiem czego organy w niniejszej sprawie winny dokonać oceny sprawy pod kątem zastosowania art. 189f k.p.a., czego jednakże nie uczyniły.

Dodatkowo w ocenie Sądu nałożona kara pieniężna była o tyle niezasadna, że ukarany niezwłocznie po przeprowadzeniu kontroli zlecił dokonanie kalibracji tachografu, co nastąpiło jeszcze przed wydaniem decyzji przez organ I instancji.

Wyrok Sądu Wojewódzkiego w Krakowie z 15 grudnia 2021 r., sygn.  III SA/Kr 898/21. Wyrok nie jest prawomocny

Źródło: CBOSA 

Śr., 2 Lt. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Mariusz Korcyl