Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kurs prawa jazdy musi być zrealizowany w całości

Kurs prawa jazdy musi być zrealizowany w całości fotolia.pl

Lokalizacja ośrodka w centrum dużego miasta nie zwalnia OSK z obowiązku przeprowadzenia pełnego szkolenia w zakresie jazdy poza terenem zabudowanym. Tak wynika z wyroku NSA z 6 lipca 2021 r. sygn. II GSK 1058/18.

W rozpatrywanej sprawie sąd wskazał, że stosownie do art. 45 ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o kierujących pojazdami rażącym naruszeniem warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców jest wielokrotne prowadzenie szkolenia w sposób niezgodny z programem szkolenia, o którym mowa w art. 23 ust. 2 ustawy. Sąd podkreślił, że brak jest w ustawie wskazania aby zaniechanie wywiązania się przez instruktora z określonych obowiązków miało być zawinione.

Sąd wskazał, że sam skarżący w korespondencji kierowanej do organu wskazał, że na stwierdzone uchybienia, co do liczby przejechanych kilometrów, wpływ miały prowadzone prace budowlane w związku z modernizacją Trasy W-Z. Powstałe w związku z tym utrudnienia drogowe, ogromne korki, jak i lokalizacja ośrodka, który znajduje się w samym centrum miasta, uniemożliwiały wyjazd poza teren zabudowany. Skarżący wyjaśnił także, że osoby szkolone są dopiero kandydatami na kierowców i większość z nich nie ma odwagi by poruszać się z większą prędkością. Natomiast instruktor nie ma możliwości zmuszenia kursanta, który nie czuje się na siłach do szybszej jazdy, aby poruszał się pojazdem z większą prędkością. Skarżący podniósł nadto, że część z kursantów posiadających większe umiejętności praktyczne, w czasie jednych zajęć pokonała więcej niż 50 km, a co istotne trasę tę pokonała dwukrotnie.

Sąd uznał te wyjaśnienia za obciążające skarżącego. Potwierdzały one bowiem, że szkolenie niektórych kandydatów na kierowców przebiegało niezgodnie z wymogami.

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Pt., 20 Sp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel