Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: stawki za zajęcie pasa nie mogą być uzależnione od terenu zabudowanego/niezabudowanego

WSA: stawki za zajęcie pasa nie mogą być uzależnione od terenu zabudowanego/niezabudowanego fotolia.pl

Tytułowa teza wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który stwierdził nieważność części postanowień uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia dla dróg powiatowych stawek opłat za zajęcie pasa drogowego.

Sąd podkreślił, że zgodnie z art. 40 ust. 9 ustawy o drogach publicznych przy ustalaniu stawek uwzględnia się:

  1. kategorię drogi, której pas drogowy zostaje zajęty;
  2. rodzaj elementu zajętego pasa drogowego;
  3. procentową wielkość zajmowanej szerokości jezdni;
  4. rodzaj zajęcia pasa drogowego;
  5. rodzaj urządzenia lub obiektu budowlanego umieszczonego w pasie drogowym.

Tym samym w ocenie WSA ustawodawca wyraźnie określił, jakie kryteria mogą być uwzględniane przy określaniu wysokości stawek opłat – a wśród tych kryteriów nie sposób odnaleźć podstawy do zróżnicowania stawek opłat ze względu na umieszczenie danego urządzenia w obszarze zabudowanym i poza terenem zabudowanym. W konsekwencji wprowadzenie takiego kryterium jest istotnym naruszeniem prawa, gdyż wykracza poza granice władztwa prawodawczego – orzekł Wojewódzki Sąd.

Sąd równocześnie ocenił, że nie było zasadne twierdzenie pełnomocnika organu, który argumentował następująco: skoro art. 4 pkt 3 ustawy o drogach publicznych stanowi, że ulica to droga na terenie zabudowy, to ustawodawca rozróżnia teren zabudowany i niezabudowany; skoro zaś przy ustalaniu stawek uwzględnia się między innymi rodzaj elementu zajętego pasa drogowego, to takim elementem pasa drogowego może być ulica (teren zabudowany), jak i teren niezabudowany, co uzasadnia różnicowanie stawek opłat w zależności od tego, czy dotyczą terenu zabudowanego (ulicy), czy też terenu niezabudowanego. WSA zaznaczył, że według przywołanego przepisu ulica to droga na terenie zabudowy lub przeznaczonym do zabudowy zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – zatem nie w każdym przypadku ulica będzie drogą w terenie zabudowanym, gdyż może być to także droga w terenie niezabudowanym, lecz przeznaczonym pod zabudowę. Ponadto Sąd podkreślił, że rodzaj elementu zajętego pasa nie jest definiowany w odniesieniu do jego lokalizacji (w terenie zabudowanym lub niezabudowanym), lecz w odniesieniu do jego lokalizacji w pasie drogowym, co można wywnioskować z analizy pozostałych definicji ustawowych zawartych w art. 4 ustawy o drogach publicznych.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 1 października 2020 r., II SA/Ol 374/20

Źródło: CBOSA

Pt., 23 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel