Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Miasta pobierają opłaty za parkowanie nielegalnie

Miasta pobierają opłaty za parkowanie nielegalnie fotolia.pl

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadzała kontrolę funkcjonowania płatnego parkowania w miastach. Z przedstawionego raportu wynika, że w wielu przypadkach opłaty pobierane są w sposób nielegalny. Główne błędy jakie zauważyło NIK polegały na: nienależnym pobraniu opłat, przekraczaniu przepisów przy anulowaniu kar, przetwarzaniu danych osobowych bez stosownych upoważnień oraz  nieprawidłowe oznaczanie stref parkowania.

Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała w sumie 17 miast, z czego nieprawidłowości wykryła aż w 16!

W Polsce systematycznie rośnie liczba zarejestrowanych samochodów. Według danych Polskiego Związku Motorowego w 1990 r. w Polsce było zarejestrowanych ponad 9 mln pojazdów. W połowie 2017 r. po polskich drogach jeździło już ponad 28 mln pojazdów. Oznacza to, że w okresie 25 lat liczba samochodów osobowych jeżdżących po polskich drogach wzrosła czterokrotnie.

Miejsca postojowe

W kontrolowanych miastach, w ramach SPP utworzonych zostało łącznie ponad 25 tys. miejsc postojowych, najwięcej - 5,2 tys. w Gdańsku, najmniej w Miastku 64. Strefy wyznaczane były na drogach publicznych, a w przypadku trzech miast również na innych gruntach. W każdym mieście występowały obszary, na których brakowało miejsc postojowych, a ustanowienie strefy, w celu zwiększenia rotacji parkujących pojazdów lub realizacji lokalnej polityki transportowej, uzasadniły potrzeby organizacji ruchu.

Parkowanie w soboty

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych opłatę pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Pojawiły się jednak wątpliwości czy sobotę należy traktować jako dzień roboczy. Wprawdzie w ustawie nie zdefiniowano tego pojęcia, jednak zgodnie z wypracowaną już od 2011 r. linią orzeczniczą sądów administracyjnych taki dzień powinien być traktowany na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy. Tym samym niedopuszczalne było pobieranie opłat za postój pojazdów w strefie w soboty. 

Wpisywanie numer rejestracyjnego przy parkowaniu

W czterech miastach (Gdańsk, Piotrków Trybunalski, Łódź i Wrocław) parkomaty wymagały wpisania numeru rejestracyjnego pojazdu w celu wydania biletu parkingowego, a w dwóch (Gdynia, Opole) umożliwiały jego wprowadzenie. Tylko w przypadku Piotrkowa Trybunalskiego obowiązek ten wynikał z zapisów uchwały ustalającej zasady funkcjonowania SPP, w której również przewidziano możliwość nałożenia opłaty dodatkowej w przypadku postoju z biletem parkingowym zawierającym inny numer rejestracyjny niż zaparkowany pojazd. Jakkolwiek gromadzenie danych w tym zakresie ułatwia pobieranie opłat za parkowanie w SPP, to zdaniem NIK nie jest niezbędne do prawidłowej realizacji tego zadania.

Oznakowanie stref parkowania

Oznakowanie 13 stref nie było bowiem zgodne z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, zatwierdzonymi projektami organizacji ruchu, jak też zasadami określonymi w rozporządzeniu w sprawie znaków. W skrajnych przypadkach nieprawidłowości podważały legalność pobieranych przez miasta opłat za postój pojazdów w strefie. W czterech miastach (Głogówek, Opole, Gdańsk, Łódź) brak prawidłowego oznakowania miejsc postojowych w SPP może podważać podstawę pobierania opłat za postój. W Głogówku ustalono, że na żadnej ulicy dojazdowej nie umieszczono znaków informujących o początku i końcu strefy. Miejsca postojowe nie były oznaczone białą linią, tak jak wymagają przepisy.

Z całością raportu można zapoznać się tutaj.

Sob., 15 Czrw. 2019 1 Komentarz Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek

Komentarze

Hans Lubce
0 # Hans Lubce 2024-11-19 16:21
O, na pewno powstałą jakaś furtka, że Kraków pobierął za parkowanie 11 Listopada. Brak mi słów na centusiów.
| | |