Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przesłanki zwolnienia z opłaty za zajęcie pasa drogowego

Przesłanki zwolnienia z opłaty za zajęcie pasa drogowego fotolia.pl

NSA kolejny raz zajął stanowisko w przedmiocie zwolnienia z opłaty za zajęcie pasa drogowego (wyrok NSA z dnia 10 października 2017 r., sygn. akt: II GSK 3246/15). Zgodnie z najnowszym wyrokiem, w przypadku udostępnienia kanału technologicznego zarządzanego przez zarządcę drogi podmiotowi trzeciemu celem umieszczenia w nim linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych, nie jest pobierana z tego tytułu opłata, o której mowa w art. 40 ust. 3 ustawy o drogach publicznych, tj. opłata za zajęcie pasa drogowego.

Wprowadzone zwolnienie nie dotyczy kanałów technologicznych stanowiących własność innych podmiotów niż zarządca drogi i nie udostępnionych na podstawie art. 39 ust. 7 ustawy o drogach publicznych. W odniesieniu do takich kanałów technologicznych zastosowanie art. 40 ust. 3 ustawy o drogach publicznych nie zostało wyłączone, co w konsekwencji rodzi obowiązek uiszczenia opłaty z tytułu umieszczenia w pasie drogowym urządzenia infrastruktury technicznej niezwiązanej z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego.

Powyższa teza wynika z faktu, że przepis art. 39 ust. 7f ustawy o drogach publicznych znajduje zastosowanie zarówno w odniesieniu do kanałów technologicznych wybudowanych przez zarządcę drogi jak również do kanałów wybudowanych przez podmioty trzecie. Art. 39 ust. 7 ustawy o drogach publicznych stanowi, że zarządca drogi udostępnia kanały technologiczne za opłatą, w drodze umowy dzierżawy lub najmu, na zasadach określonych w ust. 7a-7f.  Art. 39 ust. 7f ustawy o drogach publicznych stanowi, że "za udostępnienie kanału technologicznego pobiera się opłaty w wysokości określonej w umowie, przy czym opłaty te są ustalane na poziomie kosztów budowy i utrzymania kanału. Przepisu art. 40 ust. 3 nie stosuje się do linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych oraz innych urządzeń umieszczanych w kanale technologicznym. Przepisy art. 39 ust. 7a-7f ustawy o drogach publicznych znajdują zastosowanie wyłącznie do kanałów technologicznych wybudowanych przez zarządcę drogi i udostępnionych za opłatą podmiotom trzecim. Brak jest podstaw do wyłączenia stosowania art. 40 ust. 3 ustawy o drogach publicznych na podstawie odwołania z art. 39 ust. 7f ustawy o drogach publicznych w przypadkach, które dotyczą kanałów technologicznych (kanalizacji kablowych), które nie zostały udostępnione przez zarządcę drogi na podstawie art. 39 ust. 7 ustawy o drogach publicznych.

Sob., 16 Gr. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka