Ujawnienie, iż dane techniczne pojazdu - podlegające ewidencji i rejestracji- są inne niż wskazane w dokumentach przedłożonych z wnioskiem o rejestrację stanowi nową okoliczność faktyczną istniejącą w dniu wydania decyzji o zarejestrowaniu pojazdu przez nabywcę, nieznaną organowi administracji, który wydał decyzję o zarejestrowaniu (wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 23 sierpnia 2017 r., sygn. akt: II SA/Go 359/17).
W ocenie Sądu, uzyskana opinia rzeczoznawcy (wskazująca na ww. okoliczność) nie tylko uprawniała do przyjęcia zaistnienia podstawy wznowienia, ale też do ponownego merytorycznego rozpoznania sprawy we wznowionym postępowaniu. Z poczynionych przez biegłego - rzeczoznawcę ustaleń jednoznacznie wynika, że w rzeczywistości parametry techniczne pojazdu, w tym - co najistotniejsze w niniejszej sprawie - te podlegające wpisowi do ewidencji prowadzonej przez organ rejestrujący i ujawnieniu w dowodzie rejestracyjnym, są inne od wskazanych w dokumentach przedłożonych wraz z wnioskiem o rejestrację.
Przypadek ten odpowiada sytuacji określonej w art. 145 § 1 pkt 5 k.p.a. dot. wznowienia postępowania. Przepis ten wymaga bowiem spełnienia następujących przesłanek: nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody muszą zostać ujawnione po wydaniu decyzji ostatecznej, nadto te okoliczności czy też dowody musiały istnieć już wcześniej, to jest w chwili podejmowania decyzji ostatecznej, lecz dla tego organu są one nowymi dlatego, że nie były mu wcześniej znane.
Pisemną opinię biegłego - rzeczoznawcy samochodowego należy traktować jako środek, który posłużył utrwaleniu wyników badań przeprowadzonych przez biegłego, będących z kolei źródłem ujawnienia tych okoliczności faktycznych, istniejących wcześniej i nieznanych organowi w momencie rejestracji.