Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego mając na uwadze pogłębiające się problemy dotyczące funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego, które dotyczą w szczególności malejącej liczby pasażerów, dużej konkurencyjności przewozów i coraz mniejszej ich opłacalności oraz pogarszającego się stanu taboru wnosi o zintensyfikowanie prac nad ustawą o publicznym transporcie zbiorowym z uwzględnieniem rozwiązań, które poprawią istniejący stan rzeczy.
W stanowisku podjętym 19 września br. Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego wnosi o umożliwienie stosowania prawa wyłącznego. Postulat ten był już wcześniej noszony przez starostów.
Jak wynika ze stanowiska, prawo wyłączne, które funkcjonuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej poprawi opłacalność przewozów, a z drugiej strony umożliwi stosowanie racjonalnych rozkładów jazdy, które zabezpieczą potrzeby przewozowe mieszkańców w optymalny sposób. Rozwiązania ustawowe dotyczące stosowania prawa wyłącznego powinny uwzględniać funkcjonowanie obok siebie linii komunikacyjnych uruchamianych przez różnych organizatorów.
- Ciągłe monitorowanie sytuacji w funkcjonowaniu publicznego transportu zbiorowego pozwala wyciągnąć wniosek, iż ze względu na coraz mniejszą opłacalność przewozów wykluczeniu z publicznego transportu zbiorowego podlega coraz większa ilość miejscowości. Mając powyższe na uwadze niezbędnym staje się dofinansowanie samorządów z budżetu państwa na zadania dotyczące przewozów – czytamy w stanowisku.
Starostowie zwracają ponadto uwagę, że dotrzymanie terminów określonych w projekcie zmian do ustawy o publicznym transporcie zbiorowym staje się niemożliwe. Powodem jest konieczność opracowania bądź zmiany planów transportowych, które w odniesieniu do części samorządów będą realizowane przez podmioty zewnętrzne. Dlatego Konwent wnosi o przesunięcie realizacji zapisów ustawy o kolejny rok, co ma pozwolić samorządom właściwie przygotować się do wdrożenia regulacji w życie.