Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezpiecznie na przejeździe

Bezpiecznie na przejeździe fotolia.pl

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra wystąpił do organów zarządzających drogami oraz organizacji samorządowych o zwrócenie szczególnej uwagi na prawidłowe oznakowanie i stan techniczny dróg w obrębie przejazdów.

- Wypadki w tych miejscach są zapisywane na konto kolei, podczas gdy część nieprawidłowości, które do nich doprowadziły wynika z przyczyn niezależnych od kolei – mówi Ignacy Góra. Należą do nich niewłaściwe usytuowanie przejazdów, trudności w uzyskaniu przez zarządcę infrastruktury kolejowej informacji od zarządców dróg, np. wyników pomiarów natężenia ruchu oraz brak współpracy i wzajemnego informowania się zarządców infrastruktury kolejowej, policji i zarządców drogi o realizowanych kontrolach.

Urząd Transportu Kolejowego zachęca, aby również zarządca infrastruktury drogowej po zidentyfikowaniu nieprawidłowości na przejeździe poinformował o tym właściwego zarządcę infrastruktury kolejowej lub Prezesa UTK. Zarządy dróg mogą również uczestniczyć w pracach specjalnego zespołu zadaniowego powołanego w urzędzie i zgłaszać swoje inicjatywy poprawiające bezpieczeństwo na przejazdach.

Jednocześnie Prezes UTK wystąpił do Ministra Edukacji Narodowej z propozycją włączenia do każdego etapu edukacji dzieci i młodzieży, informacji przekazywanych uczniom w ramach prowadzonej przez Urząd kampanii „Kolejowe ABC”. Kampania ta została objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Jej celem jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwego zachowania na obszarach kolejowych. W ramach „Kolejowego ABC” przeprowadzono ponad 100 prelekcji w całym kraju, w których wzięło udział ponad 5 300 dzieci.

Z danych urzędu wynika, że w 2016 roku na przejazdach miały miejsce 223 wypadki. W ich wyniku zginęły 53 osoby, a 34 zostały ciężko ranne. Podobna sytuacja ma miejsce na tzw. „dzikich przejściach”, czyli miejscach, gdzie w sposób niedozwolony przekraczane są tory kolejowe. W wypadkach tych zginęły 142 osoby, a 50 zostało ciężko rannych.

Działania Prezesa UTK dotyczące nadzoru nad utrzymaniem i stanem technicznym skrzyżowań linii kolejowych z drogami publicznymi (w tym „dzikich przejść”) oraz prawidłowością prowadzenia dokumentacji technicznej przez zarządców infrastruktury kolejowej, zostały pozytywnie ocenione w ostatnim raporcie Najwyższej Izby Kontroli „Bezpieczeństwo ruchu na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych”.

Źródło: utk.gov.pl

Pt., 24 Lt. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Artur Duda