Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rejestracja pojazdu w oparciu o fałszywy dokument - wyrok WSA

Rejestracja pojazdu w oparciu o fałszywy dokument - wyrok WSA fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 20 maja 2014 roku wydanym w sprawie o sygn. akt: II SA/Bd 301/14 stwierdził, że w interesie społecznym leży wyeliminowanie z obrotu prawnego rozstrzygnięcia w sprawie rejestracji pojazdu dokonanej na podstawie fałszywych dokumentów. W państwie prawa niedopuszczalne jest bowiem tolerowanie sytuacji, w którym po jednoznacznym stwierdzeniu, że nastąpiło fałszerstwo dokumentów, organy administracji tolerowałyby dalsze korzystanie i obrót pojazdem w ten sposób zarejestrowanym. Stan taki bowiem w rażący sposób naruszałby praworządność, przeczyłby pewności prawa, a nadto godziłby w interesy ewentualnych nabywców.

Przedstawienie dowodu własności pojazdu jest warunkiem niezbędnym do dokonania rejestracji pojazdu. Przy czym przepisy rozporządzenia wykonawczego określają, najczęściej występujące dowody własności. Nie jest to katalog zamknięty wykluczający możliwość wykazania własności pojazdu innymi dokumentami.

Wytyczne dla starostów

Organy administracji dokonują rejestracji na podstawie dokumentów potwierdzających niesporne stany w sferze stosunków własnościowych. Nie mogą natomiast ani kreować, ani korygować tych stosunków. W sytuacji zatem gdy wnioskodawca nie przedstawi bezspornych dowodów własności pojazdu obowiązane są odmówić zarejestrowania. 

Źródło: CBOSA

Niedz., 11 Wrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka