Umorzenie postępowania o popełnienie wykroczenia drogowego z powodu niepoczytalności sprawcy może skończyć się skierowaniem kierowcy na badania a w konsekwencji utratą uprawnień do kierowania pojazdami. Prezentujemy ciekawy wyrok WSA w Rzeszowie z 17 lipca 2016 r. sygn. II SA/Rz 1754/15.
Skierowanie na badania lekarskie może nastąpić, gdy jest prawdopodobne, że stan zdrowia kierowcy świadczy o istnieniu przeciwwskazań do kierowania pojazdami, nie jest natomiast wymagana pewność w tym zakresie.
W rozpatrywanej sprawie postępowanie administracyjne zostało wszczęte przez starostę w związku z pismem Komendanta Powiatowego Policji o skierowanie strony na badania lekarskie z uwagi na zachodzące wątpliwości czy osoba chora psychicznie może posiadać uprawnienia do kierowania pojazdami. Do pisma dołączono odpis postanowienia Sądu Rejonowego o umorzeniu postępowania wobec strony obwinionej o popełnienie wykroczenia z art. 92a Kodeksu wykroczeń, z uwagi na całkowicie zniesioną zdolność rozpoznania znaczenia czynu oraz pokierowania swoim postępowaniem w czasie popełnienia wykroczenia. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 92a. kto, prowadząc pojazd, nie stosuje się do ograniczenia prędkości określonego ustawą lub znakiem drogowym, podlega karze grzywny.
W dołączonej do akt opinii sądowo – psychiatrycznej wydanej w postępowaniu sądowym jednoznacznie wskazano, że u strony rozpoznano chorobę psychiczną w rozumieniu psychozy – zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Z opinii tej wynikało również, że strona od jesieni 2014 r. odmawia przyjmowania leków. Okoliczności te w ocenie Sądu budziły poważne zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierowcy, a zawarte we wniosku komendanta informacje i dołączone dokumenty stanowiły wystarczającą podstawę skierowania na badania lekarskie i przyznał rację organom orzekającym w sprawie.
Oceny tej nie zmieniły dołączone przez skarżącego opinie psychiatryczne z lat 2014-2015, sporządzane do różnych postępowań prowadzonych przed sądem powszechnym, z których wynikało, że skarżący pomimo stwierdzonej choroby psychicznej miał zachowaną poczytalność w konkretnych datach w okresie 2013-2015. Sąd uznał, że opinie te pogłębiają wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego skarżącego.
Źródło: CBOSA