Połączone senackie komisje zajmowały się projektem ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Projekt przedmiotowej ustawy ma na celu przesunięcie o rok terminu wejścia w życie niektórych przepisów, przedłużając jej vacatio legis. Projekt został pozytywnie odebrany przez senatorów i skierowany do dalszych prac.
W toku dyskusji wiadomo już, że ze względu na jej powszechną krytykę, nastąpi głębsza zmiana ustawy. Senatorowie podkreślali, że jest wiele elementów, które trzeba w tej ustawie naprawić, a już na pewno dobrze przemyśleć. Zapowiedzieli też, że wymaga to czasu, ale przy wytężonej pracy uda się projekt opracować do końca roku, co pozwoli na zapoznanie się i wdrożenie go w życie przez cały kolejny. Planowane nowe zmiany i nowa ustaw weszłyby w życie 1 stycznia 2018 roku.
Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich docenił inicjatywę Senatu RP w zakresie przesunięcie terminu, jednak zauważył, że czas ten powinien być wykorzystany przede wszystkim na pracę nad nowym projektem. W przeciwnym razie może okazać się, że kupujemy czas i z analogicznym przesunięciem terminu będziemy musieli liczyć się za rok. Przypominał senatorom, że wiele elementów w publicznym transporcie obecnie budzi wątpliwości samorządów w tym kwestie prawa wyłącznego, czy rekompensat. Zaproponował utworzenie specjalnej grupy roboczej, które opracuje nowe przepisy dotyczące transportu, tak aby samorządu od początku wiedziały o zmianach oraz same te zmiany proponowały. Deklarując przy tym pełne wsparcie ze strony ZPP. Spotkało się to z entuzjastycznym podejściem senatorów, którzy mówili, że konsultacje z samorządami to podstawa i co do tego nikt nie ma wątpliwości.
Teraz ustawa trafi do Sejmu RP, gdyż jest to inicjatywa senatorów.