Resort infrastruktury i budownictwa widzi możliwość wprowadzenia do części teoretycznej egzaminu państwowego na prawo jazdy nagranego lektora, który czytałby pytania egzaminacyjne zdającym mającym problemy z czytaniem.
To odpowiedź na tegoroczne oświadczenie senatora Waldemara Sługockiego skierowane do ministra infrastruktury i budownictwa.
Senator zwracał uwagę, że w obecnych czasach do egzaminu na prawo jazdy przystępuje wiele osób, które mają orzeczoną dysleksję. - Obecnie w szkołach gimnazjalnych co dziesiąta osoba posiada dokument poświadczający tę przypadłość. Uczniowie posiadający taką opinię mogą z tego tytułu korzystać z pewnych udogodnień podczas zdawanych egzaminów. Stąd też propozycje zmian w sposobie przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy dla osób, którym czytanie przychodzi trudno, są dyslektykami oraz nie potrafią czytać w języku polskim, na przykład imigranci – podawał w oświadczeniu.
Idąc za głosem środowiska egzaminatorów proponował przeprowadzenie części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy z pomocą lektora czytającego osobie zdającej treść pytań i możliwe odpowiedzi. - Podobne rozwiązanie już istnieje w przypadku osób głuchoniemych, dla których pytania tłumaczone są na język migowy. Zdaniem zainteresowanych wystarczyłoby wgrać ścieżkę dźwiękową lektora czytającego pytania i odpowiedzi z możliwością powtórzenia w ramach czasu przeznaczonego na zapoznanie się z pytaniem. Zastosowanie takiego rozwiązania nie kłóci się z art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy o kierujących pojazdami, który określa, że celem egzaminu jest sprawdzenie kwalifikacji osoby egzaminowanej, w tym: a) zasad i przepisów służących bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej, b) zagrożeń związanych z ruchem drogowym, c) obowiązków kierowcy, osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem i posiadacza pojazdu, d) postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych – pisał w oświadczeniu.
Odpowiedzi udzielił wiceminister Jerzy Szmit. - Przedstawiona propozycja dotycząca możliwości wprowadzenia do części teoretycznej egzaminu państwowego na prawo jazdy nagranego lektora, który czytałby pytania egzaminacyjne zdającym jest technicznie możliwa do zrealizowania. Nie jest możliwa obecność na egzaminie osoby występującej w roli lektora. Taki sposób przeprowadzania egzaminu zakłócałby innym osobom egzaminowanym przebieg egzaminu. Warto wskazać, że podczas części teoretycznej egzaminu państwowego na sali egzaminacyjnej nie mogą przebywać tłumacz języka migowego i tłumacz przysięgły. Należy wskazać, że dotychczas nie docierały do resortu skargi czy informacje wskazujące na dużą skalę problemu, a więc także na konieczność modernizacji systemu przeprowadzania części teoretycznej egzaminu państwowego na prawo jazdy. Mając na względzie szerszy aspekt omawianego zagadnienia uprzejmie informuję, że w przypadku podjęcia prac nad zmianą zasad przeprowadzania części teoretycznej egzaminu państwowego na prawo jazdy przedstawiona propozycja zostanie szczegółowo przeanalizowana – napisał.
Z oświadczeniem oraz odpowiedzią można zapoznać się tutaj.