Wykreślenie wpisu w rejestrze działalności regulowanej może być dokonane tylko po uprzednim wydaniu decyzji zakazującej wykonywania działalności objętej wpisem. Tak więc podjęcie decyzji w trybie art. 71 ust. 3 u.s.d.g. poprzedzone musi być stwierdzeniem, że w obrocie prawnym istnieje wydana wcześniej decyzja zakazująca wykonywania przez przedsiębiorcę działalności objętej wpisem. Oznacza to, że decyzja o wykreśleniu z rejestru działalności regulowanej jest rozstrzygnięciem zależnym od decyzji zakazującej wykonywania tej działalności. Taki charakter decyzji, o której mowa w art. 71 ust. 3 u.s.d.g. (stanowiącej przykład decyzji związanej) skutkuje tym, że traci ona podstawę swego bytu prawnego w następstwie wyeliminowania z obrotu prawnego decyzji podjętej w oparciu o art. 71 ust. 1 u.s.d.g. – takie stanowisko sformułował WSA w Szczecinie w wyroku z dnia 5 listopada 2015 roku podjętym w sprawie o sygn. akt: II SA/Sz 550/15.
Sąd wskazał, że zgodnie z art. 71 ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej: w przypadku wydania decyzji, o której mowa w ust. 1, organ z urzędu wykreśla wpis przedsiębiorcy w rejestrze działalności regulowanej. Z kolei art. 71 ust. 1 s.d.g. reguluje przesłanki wydania decyzji o zakazie wykonywania przez przedsiębiorcę działalności objętej wpisem. Wykreślenie wpisu w rejestrze działalności regulowanej może być dokonane tylko po uprzednim wydaniu decyzji zakazującej wykonywania działalności objętej wpisem. W niniejszej sprawie WSA w Szczecinie uchylił decyzję SKO oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta w przedmiocie zakazu prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców. Uchylone decyzje poprzedzały zaś wydanie zaskarżonej decyzji o skreśleniu skarżącego z rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców.
W związku z powyższym, mając na uwadze treść art. 71 ust. 3, WSA uznał, że wyeliminowanie z obrotu prawnego decyzji organów obu instancji wydanych w przedmiocie zakazu prowadzenia przez skarżącego ośrodka szkolenia kierowców spowodowało, że przestał istnieć akt prawny wymagany do funkcjonowania w obrocie prawnym rozstrzygnięć organów I i II instancji w sprawie skreślenia przedsiębiorcy z rejestru działalności regulowanej.
Sytuacja, w której decyzja została wydana w oparciu o inną decyzję, a która została następnie uchylona, stanowi o wystąpieniu przesłanki wznowienia postępowania, wymienionej w art. 145 § 1 pkt 8 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j.t.Dz. U. z 2013 r. poz. 267 z późn. zm.).
Przy ponownym rozpoznaniu sprawy skreślenia skarżącego z rejestru działalności regulowanej, organ administracji publicznej zobowiązany będzie do wydania rozstrzygnięcia uwzględniającego zarówno wynik postępowania w sprawie zakazu prowadzenia przez skarżącego ośrodka szkolenia kierowców, na skutek wyroku tutejszego Sądu z dnia 21 maja 2015 r., sygn. akt II SA/Sz 21/15, jak i aktualny na dzień orzekania stan faktyczny sprawy.
Źródło: CBOSA