Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PTZ. Czy przewoźnicy działający na podstawie zezwolenia na podejmowanie i wykonywanie działalności w zakresie krajowego regularnego przewozu osób w transporcie drogowym są zobowiązani do uiszczania opłat z tytułu korzystania z przystanków? (15)

PTZ. Czy przewoźnicy działający na podstawie zezwolenia na podejmowanie i wykonywanie działalności w zakresie krajowego regularnego przewozu osób w transporcie drogowym są zobowiązani do uiszczania opłat z tytułu korzystania z przystanków? (15) fotolia.pl

Zgodnie z art. 16 ust. 4 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym za korzystanie przez operatora i przewoźnika z przystanków komunikacyjnych lub dworców, których właścicielem albo zarządzającym jest jednostka samorządu terytorialnego, mogą być pobierane opłaty.

Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym wprowadza przy tym własną definicję operatora i przewoźnika. W myśl art. 4 ust. 1 pkt 11 za przewoźnika  rozumie się  przedsiębiorcę uprawnionego do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób na podstawie potwierdzenia zgłoszenia przewozu.

W tym kontekście w praktyce pojawił się pogląd, zgodnie z którym, skoro do 31 grudnia 2016r. podstawą funkcjonowania przedsiębiorców przewozowych mogą być  zezwolenia na podejmowanie i wykonywanie działalności w zakresie krajowego regularnego przewozu osób w transporcie drogowym, to przedsiębiorcy działający na takiej podstawie nie są przewoźnikami w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, gdyż nie wykonują działalności na podstawie potwierdzenia zgłoszenia przewozu.

W takim stanie rzeczy nie są oni objęci obowiązkiem uiszczania opłat za korzystanie z przystanków bowiem te mogą być pobierane wyłącznie od operatorów i przewoźników w rozumieniu ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Niewątpliwie ustawodawca nie wprowadzając w tym zakresie żadnych przepisów przejściowych otworzył drogę do podobnych zabiegów interpretacyjnych. Niemniej jednak należy uznać, że  art. 16 ust. 4 dotyczy wszelkich przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie regularnego przewozu osób.

Wskazuje na to pośrednio art. 79 ust.2 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, zgodnie z którym działalność taka może być podejmowana i wykonywana na podstawie przepisów dotychczasowych, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2016 r.

Uchwały rad gmin (powiatów) w sprawach określenia warunków korzystania z przystanków komunikacyjnych dotyczą natomiast przewoźników w ogólności, bez wprowadzania zróżnicowania ze względu na podstawę prawną ich funkcjonowania. Zatem do dnia 31 grudnia 2016 r. nie ma znaczenia, na jakiej podstawie przewoźnik prowadzi działalność gospodarczą. Skoro przedsiębiorca posiada status przewoźnika, a do przewoźników odnoszą się uchwały rad gmin lub powiatów, zobowiązany jest do uiszczania opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych.

Źródło: Publiczny transport zbiorowy w pytaniach i odpowiedziach, M. Król, ZPP, Warszawa 2015

Niedz., 17 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka