Możliwość obrony swoich interesów przez zobowiązanego do uiszczenia opłaty dodatkowej za parkowanie powstaje dopiero na etapie postępowania egzekucyjnego – orzekł WSA w Gdańsku.
Na kierującego została nałożona opłata dodatkowa za parkowanie pojazdu w strefie płatnego parkowania na kopercie dla osób niepełnosprawnych. Strona złożyła skargę na pismo nakładające ww. opłatę, a w odpowiedzi organ poinformował kierowcę, że podniesione przez niego zastrzeżenia nie zostały uwzględnione. W efekcie (na skutek skargi kierującego) sprawa stała się przedmiotem rozważań WSA, który skargę odrzucił, bowiem…
…pisma ws. opłaty dodatkowej nie można zaskarżyć do sądu administracyjnego
WSA zauważył, że pismo w przedmiocie opłaty dodatkowej nie należy do żadnej z kategorii aktów lub czynności mogących być przedmiotem skargi do WSA. W szczególności nie jest ono decyzją administracyjną ani „innym aktem lub czynnością”, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4 ppsa.
Upomnienie, a tym bardziej pismo organu, w którym to organ informuje o braku przesłanek do odstąpienia od naliczenia opłaty objętej upomnieniem, nie jest aktem rozstrzygającym w sposób władczy o sytuacji prawnej zobowiązanego.
Opłata wynika wprost z ustawy
Sąd wskazał również, że obowiązek uiszczania zarówno opłat za parkowanie pojazdów na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, jak i obowiązek ponoszenia opłaty dodatkowej za nieuiszczenie tych opłat wynika bezpośrednio z przepisów prawa.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o drogach publicznych (udp), korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania. Za nieuiszczenie tych opłat pobiera się opłatę dodatkową, której wysokość oraz sposób pobierania określa rada gminy (art. 13f ust. 1 i ust. 2 udp). Opłatę pobiera zarząd drogi, a w przypadku jego braku zarządca drogi (art. 13f ust. 3 udp).
Z kolei zgodnie z art. 40d ust. 2 udp, opłata podlega – wraz z odsetkami za zwłokę – przymusowemu ściągnięciu w trybie określonym w przepisach ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Kwestionowanie tylko w postępowaniu egzekucyjnym
Niewykonanie obowiązku uiszczenia opłaty dodatkowej prowadzi do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Jego celem jest doprowadzenie do przymusowego wykonania tego obowiązku, a konkretyzacja następuje w tytule wykonawczym wszczynającym postępowanie egzekucyjne. Ochrona praw uczestników tego postępowania jest możliwa w drodze zaskarżenia do sądu administracyjnego na podstawie art. 3 § 2 pkt 3 ppsa postanowień wydanych w postępowaniu egzekucyjnym.
Oznacza to, że zobowiązany może bronić swoich interesów dopiero na etapie postępowania egzekucyjnego.
Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 06.12.2024 r., sygn. akt III SA/Gd 647/24, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl