Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PTZ. W jakim zakresie opracowuje plan zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego JST, której powierzono wykonywanie zadań organizatora publicznego transportu zbiorowego na podstawie porozumienia? (10)

PTZ. W jakim zakresie opracowuje plan zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego JST, której powierzono wykonywanie zadań organizatora publicznego transportu zbiorowego na podstawie porozumienia? (10) fotolia.pl

To w jakim zakresie opracowuje plan transportowy jednostka samorządu terytorialnego, której powierzono wykonywanie zadań organizatora publicznego transportu zbiorowego na podstawie porozumienia, zależeć będzie przede wszystkim od tego czy jednostka taka będzie wykonywała całość zadań innych stron porozumienia czy tylko ich część oraz od tego czy będzie ona  – niezależnie od porozumienia - organizowała przewozy we własnym zakresie.

Obowiązek tworzenia planu transportowego aktualizuje się w przypadku zamiaru organizowania przewozów o charakterze użyteczności publicznej dla jednostek, które przekraczają ustalone w art. 9 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym progi liczby mieszkańców.
Jeżeli zatem będziemy rozpatrywać przypadek dwóch gmin lub powiatów, które zawarły porozumienie w celu wspólnego organizowania publicznego transportu zbiorowego, jednostka wyznaczona tym porozumieniem do wykonywania  zadań organizatora będzie rozpatrywała obowiązek sporządzenia planu na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy liczba mieszkańców jednostek które zawarły porozumienie przekracza 80 000 w przypadku gmin i 120 000 w przypadku powiatów. Jeżeli odpowiedź będzie twierdząca jednostka wyznaczona porozumieniem będzie zobligowana do sporządzenia planu obejmującego linie komunikacyjne na danym obszarze.
Niezależnie od powyższego, w każdym przypadku, w którym porozumienie zawarto tylko w celu wspólnej realizacji części zadań organizatora, każda z jednostek będących jego stroną, o ile zamierza na obszarze swojej właściwości organizować przewozy, będzie zobligowana do sporządzenia planu transportowego. Oczywiście i w tym przypadku obowiązek ten będzie się aktualizował po przekroczeniu ustawowo określonych progów liczby mieszkańców (50 000 dla gmin i 80 000 dla powiatów).

Źródło: Publiczny transport zbiorowy w pytaniach i odpowiedziach, M. Król, ZPP, Warszawa 2015

Pt., 26 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka