Wprawdzie brak jest w tych przepisach definicji legalnej pojęcia "badania technicznego", to jednakże w świetle przepisu art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym badaniem technicznym jest tylko badanie techniczne przeprowadzone w podstawowej stacji kontroli pojazdów lub w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Tak wynika z wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 9 grudnia 2015 r. sygn. II SA/Go 630/15.
Sąd wskazał, że nie ma na gruncie ustawy Prawo o ruchu drogowym możliwości uznania za badania techniczne jakichkolwiek badań przeprowadzonych poza stacją kontroli pojazdów, a już tym bardziej nadawania charakteru takich badań "oględzinom" i to dokonanym poza takimi stacjami.
W rozpatrywanej przez sąd sprawie zarzucono organowi, że jedynie przeanalizował akta sprawy karnej jednocześnie nie dokonując żadnych własnych ustaleń dowodowych, w tym na okoliczność, że diagnosta dokonywał jego oględzin na 2 tygodnie przed wydaniem zaświadczenia z badania. Sąd wyraźnie podkreślił, że oględzinom nie można przypisać waloru badania technicznego w rozumieniu ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Jeżeli diagnosta wystawił na tej podstawie dokument w postaci zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, co zostało stwierdzone prawomocnym wyroki sądu karnego, jest to wystarczająca podstawa do cofnięcia uprawnień diagnoście.
Źródło: CBOSA