Decyzja o skierowaniu kierowcy na badania lekarskie może zapaść wówczas, gdy organ uzyska informacje, że stan zdrowia kierowcy świadczy o istnieniu przeciwwskazań do kierowania pojazdami, a źródło uzyskania tego typu informacji jest wiarygodne. Tak wynika z wyroku WSA w Lublinie z 17 grudnia 2015 r. sygn. III SA/Lu 530/15.
W sprawie rozpatrywanej przez sąd informację o zastrzeżeniach co do stanu zdrowia skarżącej organ powziął na podstawie pisma lekarza specjalisty neurologa, który poinformował, że skarżąca przebywała na oddziale neurologii szpitala i w związku z charakterem występujących objawów chorobowych wymaga ponownego badania lekarskiego celem weryfikacji zdolności do prowadzenia pojazdów.
W ocenie sądu taka informacja stanowiła wystarczającą podstawę do skierowania skarżącej na badania lekarskie, ponieważ pochodzi od lekarza specjalisty neurologa, który znając przebieg leczenia skarżącej wiarygodnie potrafi ocenić jej aktualny stan zdrowia. Potrafi również ocenić specyfikę schorzenia, na które cierpi skarżąca oraz to, czy schorzenie może stwarzać utrudnienia w prowadzeniu pojazdami.
Stwierdzone zastrzeżenia, co do stanu zdrowia skarżącej potwierdzała przedłożona przez skarżącą karta informacyjna leczenia szpitalnego. Z karty wynikało, że u skarżącej rozpoznano inne określone zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego – pierwszorazowa utrata przytomności z niejasnej przyczyny. W zaleceniach zakazano obsługi maszyn mechanicznych pozostających w ruchu.
Źródło: CBOSA