Na obszarze powiatu może funkcjonować związek międzygminny, który będzie właściwym organizatorem publicznego transportu zbiorowego na terenie jednostek go tworzących.
Przewozy wykonywane w obrębie gmin będących stronami związku będą miały wówczas status gminnych przewozów pasażerskich lecz możliwym jest także aby przewozy takie, organizowane przez związek międzygminny funkcjonowały jako przewozy powiatowe. Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, w wyroku z 20 stycznia 2015 roku wydanym w sprawie o sygn. akt II GSK 2100/13, nie ma żadnych racjonalnych przesłanek, które przemawiałyby przeciwko dopuszczalności organizowania przez związek międzygminny, w granicach jednego powiatu, takich przewozów w ramach przewozów powiatowych. Zdaniem Sądu, skoro art. 5 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym dopuszcza zawieranie przez powiat porozumień z gminą w sprawie powierzenia jej prowadzenia zadań publicznych powiatu i jednocześnie ustawa o samorządzie gminnym przewiduje możliwość zawierania takich porozumień pomiędzy tymi jednostkami samorządowymi, to na podstawie art. 8 ust. 5 w związku z ust. 2a tej ustawy całkowicie uzasadnione wydaje się „zastąpienie” gminy przez związek międzygminny jako strony porozumienia zawartego z powiatem w celu przejęcia zadań powiatu o zasięgu terytorialnym obejmującym jedynie część powiatu. Trudno bowiem wymagać, aby powiat angażował się bezpośrednio w wykonywanie przypisanych mu zadań w każdym przypadku, niezależnie od zasięgu terytorialnego tej działalności.
Korzystanie z takiej możliwości, w wielu przypadkach może okazać się rozwiązaniem korzystanym dla powiatów, które w ten sposób będą wywiązywały się z zadań nałożonych ustawą o publicznym transporcie zbiorowym. Rozwiązanie to może również okazać się skutecznym instrumentem pozwalającym na uzyskanie dofinansowania przewozów funkcjonujących na terenie gmin ze środków budżetu państwa, skoro przewozy takie będą wykonywane w ramach przewozów powiatowych, które nie będą przewozami w komunikacji miejskiej.
Źródło: Publiczny transport zbiorowy w pytaniach i odpowiedziach, M. Król, ZPP, Warszawa 2015