Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tablice rejestracyjne świata (194). Europlate

Tablice rejestracyjne świata (194). Europlate fotolia.pl

Przeszło cztery lata temu, 13 czerwca 2011 roku, ukazał się pierwszy artykuł z cyklu poświęconego tablicom rejestracyjnym świata.

Pierwotnie został on pomyślany jako przegląd tablic rejestracyjnych z jakimi mogą się spotkać w swojej urzędniczej praktyce pracownicy wydziałów komunikacji odpowiedzialni za rejestrację pojazdów. Z czasem cykl przerodził się w podróż przez wszystkie kontynenty świata. Wobec ograniczonej liczby państw świata podróż ta właśnie dobiegła końca. Niniejszym odcinkiem kończymy cykl tablic rejestracyjnych świata.

Warto na zakończenie dodać, że zarówno na zachodzie Europy, jak i w Ameryce Północnej istnieje środowisko interesujące się tablicami rejestracyjnymi, a niejednokrotnie też kolekcjonujące je zgodnie z przepisami prawa. Największą organizacją zrzeszającą takie osoby jest Europlate – European Registration Plate Association. Powstało ono w 1972 roku. Do chwili obecnej miało już przeszło tysiąc członków łącznie. Liczba aktywnych członków w danym momencie oscyluje w okolicach 350 z 30 różnych państw. Europlate wydaje cztery razy w roku newsletter zawierający zarówno artykuły historyczne dotyczące tablic rejestracyjnych, jak i bieżące informacje dotyczące tego tematu. Publikuje również co jakiś czas w wersji książkowej „Registration Plates of the World”, a także prowadzi dedykowany serwis internetowy www.europlate.org. Serwis ten był ważnym źródłem przy pisaniu poszczególnych odcinków prezentowanego na łamach Dziennika Warto Wiedzieć cyklu.

Wobec końca cyklu osoby zainteresowane aktualnymi informacjami o tablicach rejestracyjnych zachęcamy do korzystania z zasobów informacyjnych Europlate.

Czw., 26 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski