Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Uzasadnione zastrzeżenia” z ustawy o kierujących pojazdami – interpretacja WSA

„Uzasadnione zastrzeżenia” z ustawy o kierujących pojazdami – interpretacja WSA fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny wypowiedział się w przedmiocie wydawania przez starostę decyzji kierującej na badania lekarskie na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami. W ocenie Sądu uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia, o których mowa w wyżej przywołanym przepisie muszą być rzeczywiste i uzasadniać skierowanie na badania.

Stan faktyczny sprawy

Starosta skierował kierowcę posiadającego prawo jazdy kategorii A i C na badania lekarskie przeprowadzone w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. W uzasadnieniu organ wskazał, że decyzja została wydana na podstawie wniosku Prokuratury Rejonowej informującego o istnieniu uzasadnionych zastrzeżeń, co do stanu zdrowia kierowcy. W odwołaniu kierowca zarzucił brak rzeczywistych podstaw faktycznych i prawnych oraz naruszenie art. 99 ust. 1 pkt. 2 ustawy o kierujących pojazdami, bowiem stan jego zdrowia nie budzi zastrzeżeń, a z wniosku Prokuratury nie wynika, na jakiej podstawie należy skierować go na badania. Kierowca nie stwarza żadnego zagrożenia w ruchu drogowym. SKO utrzymało w mocy decyzję organu I instancji i zauważyło, że organ I instancji nie musi przeprowadzać własnego postępowania dowodowego dotyczącego stanu zdrowia kierowcy, albowiem w tym zakresie wypowie się uprawniony lekarz. We wniosku Prokuratora powołano się na dokumentację lekarską nasuwającą wątpliwości co do zdolności kierowcy w zakresie kierowania pojazdami mechanicznymi, w związku z czym organ miał podstawę prawną wydania zaskarżonej decyzji.

Co na to WSA?

WSA orzekł, że skarga kierowcy zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami starosta wydaje decyzję o skierowaniu kierowcy na badanie lekarskie, jeżeli istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do jego stanu zdrowia. Wg orzecznictwa "uzasadnione zastrzeżenia" to oparte na obiektywnych racjach wątpliwości powzięte z wiarygodnego źródła. Skierowanie na badania może nastąpić, jeżeli jest prawdopodobne, że stan zdrowia świadczy o istnieniu przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Nie wystarczą same wątpliwości co do tego, czy kierujący zagwarantuje bezpieczne prowadzenie pojazdu - okoliczności ustalone przez organ muszą z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazywać, że w stosunku do kierującego mogą występować przeciwwskazania zdrowotne co do dalszego udziału w ruchu w takim charakterze.

We wniosku prokuratora, o którym mowa w niniejszej sprawie, nie wskazano dokładnie o jaką dokumentację lekarską chodzi i jakie treści w niej zawarte budzą uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia strony. Prokurator wskazał ogólnie na wypis - nie załączył jednak do wniosku żadnego wypisu z powołanej opinii. W toku postępowania administracyjnego organy obu instancji nie uzyskały, ani nie ujawniły informacji w zakresie tego, czego dotyczyła sprawa karna, o popełnienie jakiego czynu kierowca został oskarżony, a w szczególności jaki rodzaj zaburzeń zdrowotnych może nasuwać uzasadnione wątpliwości co do stanu zdrowia skarżącego w zakresie kierowania przez niego pojazdami mechanicznymi.

W związku z powyższym, WSA wskazał, że organy w uzasadnieniach swoich decyzji nie zawarły praktycznie żadnego uzasadnienia faktycznego swoich orzeczeń, ograniczając się jedynie do lakonicznego stwierdzenia, że konieczność wydania decyzji wynikała już z samego wniosku Prokuratora, który również nie zawierał żadnego szerszego uzasadnienia.

Źródło: orzeczenia NSA

Niedz., 1 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka