Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministerstwa Zdrowia, aby uregulować sprawę nietrzeźwych kierowców. Chodzi o określenie obowiązków i uprawnień funkcjonariuszy dokonujących badań prewencyjnych na zawartość alkoholu kierowców.
Kwestia ta regulowana jest przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Warunkiem niezbędnym do prowadzenia badania jest podejrzenie, że przestępstwo lub wykroczenie zostało popełnione po spożyciu alkoholu. W ocenie Rzecznika nie jest więc możliwe stosowanie tych przepisów w odniesieniu do badań prewencyjnych. W braku wyraźnej regulacji nie jest jasne, czy są oni w ogóle uprawnieni do ich wykonywania.
Odmowa poddania się badaniu może stanowić podstawę do użycia przez funkcjonariusza środków przymusu bezpośredniego i przeprowadzenia przymusowego badania. Wszystko to powoduje, że przepisy dotyczące tej regulacji powinny być jasne i precyzyjne, uwzględniające w szczególności uprawnienia funkcjonariuszy jak i obowiązki obywateli.
Badania te są ważnym i potrzebnym elementem mającym na celu ograniczenie niebezpiecznego zjawiska, jakim jest prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości. W wystąpieniu do Ministra Zdrowia wskazuje się pilną potrzebę uregulowania tego zagadnienia dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa prawnego i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Źródło: rpo.gov.pl