Sejm przyjął zmianę ustawy Prawo o ruchu drogowym, jej główne założenia sprowadzają się do ustąpienia przez kierującego pojazdem, jeżeli pieszy oczekuje na wejście na przejście dla pieszych. Projekt był procedowany od 2013 roku i były jego różne warianty. W ostatnich dniach nastąpiło przyjęcie nowego zmienionego i poprawionego sprawozdania komisji.
W praktyce pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem, a pieszy oczekujący na możliwość wejścia na przejście ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju. Nie oznacza to jednak, że pieszy może wtargnąć przed nadjeżdżający pojazd. Przed wejściem na przejście dla pieszych, pieszy jest obowiązany zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa.
Kierujący pojazdem kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych lub oczekuje na możliwość wejścia na nie.
Przepisy mają zarówno zwolenników jak i przeciwników. Trudno jest też mieć jednoznaczne zdanie. W niektórych wypadkach może utrwalić się w świadomości pieszych, że mają pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem i spowodować może to groźne sytuacje zakończone wypadkiem. Z drugiej strony niekiedy pieszy musi spędzić przed przejściem dla pieszych długie minuty zanim kierowca łaskawie wpuści pieszego na przejście lub zanim wszystkie samochody przejadą. Teraz projekt trafi pod obrady senatorów. Jeśli przepisy wejdą w życie to ich praktykę zweryfikuje czas i podejście zarówno pieszych jak i kierowców.
Zmiany mają wejśc w życie 1 stycznia 2017 roku.