Tuż przed Bożym Narodzeniem w Kaliszu miało miejsce uroczyste podpisanie porozumienia, na mocy którego od roku szkolnego 2025/2026 zostanie wprowadzona w czterech wybranych szkołach muzycznych II stopnia – w Kaliszu, Bydgoszczy, Katowicach i Warszawie nowa specjalność kształcenia w zawodzie „muzyk: fortepianmistrzostwo”. Głównym celem porozumienia, wypracowanego przez resort kultury, władze samorządowe Kalisza i Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów, jest stworzenie nowego modelu kształcenia stroicieli fortepianów.
Ilu potrzeba w Polsce stroicieli fortepianów? Jeśli wziąć pod uwagę tylko to, że mamy kilkadziesiąt filharmonii, teatrów operowych, operetkowych, baletowych oraz zawodowych orkiestr, to pewnie niewielu. Ale jeśli doliczyć do tego rachunku zwykłe teatry, szkoły i ogniska muzyczne, komercyjne sale koncertowe i gospodarstwa domowe, zapotrzebowanie rośnie. W polskich szkołach muzycznych, uczelniach i instytucjach kultury przybywa wysokiej klasy instrumentów, które wymagają regularnego strojenia, konserwacji oraz profesjonalnej opieki technicznej. Nowy kierunek kształcenia – fortepianmistrzostwo, jak przekazuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma być odpowiedzią na te potrzeby.
Zgodnie z porozumieniem podpisanym w Kaliszu, od 1 września 2025 roku w ramach szkolnictwa artystycznego w szkołach muzycznych będą kształceni specjaliści zarówno w zakresie budowy i renowacji fortepianów, jak i strojenia oraz korekty tych instrumentów. Dotychczas specjaliści w dziedzinie strojenia fortepianów wywodzili się głównie ze środowiska muzycznego lub byli absolwentami jedynego w Polsce Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu. Dzięki inicjatywie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od roku szkolnego 2025/2026 nowa specjalność kształcenia w zawodzie „muzyk: fortepianmistrzostwo” zostanie wprowadzona w wybranych szkołach muzycznych II stopnia – w Kaliszu, Bydgoszczy, Katowicach i Warszawie.
Jeśli projekt spotka się z uznaniem i zainteresowaniem ze strony młodzieży kształcącej się w szkołach muzycznych, już za kilka lat skromne grono polskich stroicieli, które dziś liczy sobie 103 zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Stroicieli Fortepianów, zasili nowe pokolenie młodych muzyków- fortepianmistrzów.
Źródło: MKiDN